fbpx

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ପାରାସିଟାମଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଶିଶୁ ଉପରେ ଦେଖା ଦେଇପାରେ ସମସ୍ୟା; ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଡାକ୍ତରୀ ବିଜ୍ଞାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ କୌଣସି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଅଧିକାଂଶ ଔଷଧ ବିନା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବିନା ନିଷେଧ, କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତାମତ ନ ଜାଣି କୌଣସି ଔଷଧ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ପାରାସିଟାମଲର ନାମ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି। ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଲେ ​​ ଲୋକମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନକରି ପାରାସିଟାମଲ ଖାଇଥା’ନ୍ତି ।

ଯଦିଓ ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱରରେ ପାରାସିଟାମଲ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ନାହିଁ ।ଏହାର ଫଳାଫଳରେ ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରକୃତରେ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଏହା ଆଦୌ କାମ କରେ ନାହିଁ । ଡେଲି ମେଲର ଖବରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପାରାସିଟାମଲ ବ୍ୟବହାର ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ବିକାଶରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହା ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ପାରାସିଟାମଲକୁ ଧ୍ୟାନ ଅଭାବ ହାଇପରାକ୍ଟିଭିଟି ବ୍ୟାଧି, ଅଟିଜିମ୍, ବାଳିକାମାନଙ୍କ ଭାଷା ସମସ୍ୟା ଏବଂ IQ ହ୍ରାସ ସହିତ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି ।

ପାରାସିଟାମଲ କିପରି ପିଲାମାନଙ୍କ ନିଦ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ?
ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଶିଶୁ ଅଧ୍ୟୟନ (FBS) ର ତଥ୍ୟ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇ କେଉଁ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ ତାହା ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଜ୍ୱର ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାରାସିଟାମଲ ବହୁଳ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା। ତେବେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ ପାରାସିଟାମଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନିରାପଦ ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଡେନମାର୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପାରାସିଟାମଲ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ବିକାଶ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ। ପାରାସିଟାମଲର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ଦେଖି ଗବେଷକମାନେ ଆଶାକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ କେବଳ ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ପାରାସିଟାମଲ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପାରାସିଟାମଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍ନାୟୁଗତ ରୋଗ ହୋଇପାରେ । ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପାରାସିଟାମଲର ବ୍ୟବହାର ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା କରିବାର କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.