fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ତୁର୍କୀର ଆକାଶରେ ଦେଖା ଦେଉଛି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ନୀଳ ଆଲୋକ! ଆଉ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପର କି ଏହା ସଂକେତ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତୁର୍କୀ-ସିରିଆରେ ପ୍ରବଳ ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଘଟଣା ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ ହେଇଛି। ଭୂକମ୍ପ ପୂର୍ବରୁ ତୁର୍କୀ ଏବଂ ସିରିଆର ଆକାଶରେ ନୀଳ ଆଲୋକର ଚିତ୍ର ଏବଂ ପରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ମଧ୍ୟରେ କଣ ସମ୍ପର୍କ ତାହା କୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋରଧରିଛି । ତଥାପି, କେତେକ ରିପୋର୍ଟ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଭୂମିକମ୍ପ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ସମୟରେ ଘଟିଥିବା ନୀଳ ଘଟଣା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର “ଭୂମିକମ୍ପ ଆଲୋକ” । ଅନେକ ଲୋକ ଟ୍ୱିଟରରେ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରି ଦୁଇଟି ଘଟଣା ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଗ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭୂକମ୍ପ ଆଲୋକ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣା ଯାହା ଆକାଶରେ ଟେକ୍ଟୋନିକ୍ ଚାପ, ଭୂକମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କିମ୍ବା ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍ଗୀରଣରେ ଦେଖାଯାଏ ।ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ USGS ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, ସିଟ୍ ଲାଇଟ୍, ବଲ୍ ଅଫ୍ ଲାଇଟ୍, ଷ୍ଟ୍ରିମର ଏବଂ ସ୍ଥିର ଫ୍ଲାସ୍ ଭଳି ଭୂକମ୍ପ ସହିତ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ଘଟଣାକୁ ଭୂକମ୍ପ ଲାଇଟ୍ (EQL) କୁହାଯାଏ। USGS ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ ତାହା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଠୋସ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଅନେକ ଘଟଣାରେ ଏହାର କାରଣ ଏହି ଆଲୋକଗୁଡ଼ିକ ପଛରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଲାଇନ ବା ବଜ୍ରପାତ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ତୁର୍କୀରେ ହୋଇଥିବା ଭୂକମ୍ପରେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪୦,୬୮୯ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଯଦି ସିରିଆର ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯୋଡାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪୫,୦୦୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଫେବୃଆରୀ ୬ ରେ ଏଠାରେ ଘଟିଥିବା ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପର ଆବର୍ଜନାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କରିବାର ପ୍ରୟାସ ସେମାନଙ୍କ ଶେଷ ଆଡକୁ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଠାରେ ୧୧ ଟି ଭୂକମ୍ପ ପ୍ରଭାବିତ ପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଟିରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଧ୍ୱଂସକାରୀ ଦଳ ଅଳିଆ ଗଦା ହଟାଇବା କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.