କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟପାଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟପାଳ ହେବେ । ବହୁ ଦିନ ଧରି ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ।

ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟପାଳ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । କ୍ୟାପଟେନ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ଦଳ ପଞ୍ଜାବ ଲୋକ କଂଗ୍ରେସ (ପିଏଲସି) କୁ ବିଜେପି ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭଗତ ସିଂ କୋଶୟାରି କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେନାର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କ୍ୟାପଟେନଙ୍କର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ନିକଟରେ ତାଙ୍କୁ ବିଜେପିର ୮୩ତମ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଭାବେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ବିଜେପିରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଲଗାତାର ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜ୍ୟପାଳ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ୨୯ ଜାନୁଆରୀରେ ପଟିଆଲାରେ ଏକ ରାଲି କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଥିଲା । କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଏହି ରାଲି ମାଧ୍ୟମରେ ପଞ୍ଜାବରେ ପୁଣି ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ । ତେବେ ହଠାତ୍ ଏହି ରାଲିକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଗଲା, ଯାହା ପରେ କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ ନେଇ ବିଜେପି ଭିତରେ କିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଥିଲା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.