‘ଧ୍ୟାନ ହଟାଇଲା ୟୁଟ୍ୟୁବ୍, ତେଣୁ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ୍ ହେଲି’: ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ କହିଲେ- ଶସ୍ତା ଆବେଦନ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଅ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋର୍ଟ ବିବାଦରେ, ବେଳେବେଳେ ମାମଲା ଓଲଟା ହୋଇଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷତିପୂରଣ ମାଗିବାକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଗୁଗୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପଢୁଥିବା ସମୟରେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଅଶ୍ଳୀଳ ବିଜ୍ଞାପନ ହେତୁ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହୋଇଥିଲେ । ଫେଲ ହୋଇଥିବା ଛାତ୍ର ଆନନ୍ଦ କିଶୋର ଚୌଧୁରୀ ଗୁଗୁଲରୁ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଥିଲେ ।

ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ ହେବା ପାଇଁ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଦାୟୀ ବୋଲି କହି ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶନ କୌଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଅଭୟ ଏସ ଓକ୍ ଙ୍କର ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏଭଳି ଆବେଦନକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଆବେଦନ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଦେଖ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଏହା ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଆବେଦନ କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅବୈଧ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଆବେଦନ ଶୁଣିବାକୁ ମନା କରି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ କୋର୍ଟର ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ବାସ୍ତବରେ ଆନନ୍ଦ କିଶୋର ଚୌଧୁରୀ ନାମକ ଜଣେ ଛାତ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅଧ୍ୟୟନର ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା ଅଶ୍ଳୀଳ ବିଜ୍ଞାପନ ହେତୁ ତାଙ୍କ ପାଠ ପଢାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା । ଏନେଇ ସେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପୋଲିସର ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିନଥିଲେ । ଏହା ବଦଳରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ତାଙ୍କୁ ୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.