ଫେବୃଆରୀରେ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଚେକ୍ କରନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଷ୍ଟ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୨୦୨୩ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଜାନୁଆରୀ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ଷର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଫେବୃଆରୀ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ କେତେ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ, ତାହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବ୍ୟାଙ୍କ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ । ଆଜିକାଲି, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଘରେ ବସି କାମ କରିଥା’ନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବହୁ ପରିମାଣର ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ମାସ ପାଇଁ ଛୁଟି ତାଲିକା ଚେକ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କେତେ ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ?
ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଅନେକ ଛୁଟିଦିନ ରହିଛି । ଏହି ମାସରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ମୋଟ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣକ୍କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟିଦିନର ତାଲିକା ଦେଖିବା ପରେ ହିଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ବ୍ୟତୀତ ମହାଶିବରାତ୍ରୀ ଭଳି ପର୍ବରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଛୁଟିଦିନ ଲିଷ୍ଟ୍

ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି:-
୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ରବିବାର (ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୧୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ଦ୍ୱିତୀୟ ଶନିବାର (ବ୍ୟାଙ୍କ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୧୨ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ରବିବାର (ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୧୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩- ଲୁଇ-ନାଗାଇ-ନି (ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୧୮ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ମହାଶିବରାତ୍ରୀ (ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ବେଲାପୁର, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କାନପୁର, ଲକ୍ଷ୍ମୌ, ମୁମ୍ବାଇ, ନାଗପୁର, ରାୟପୁର, ରାଞ୍ଚି, ଶିମଲା, ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୧୬ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ରବିବାର (ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୨୦ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ଷ୍ଟେଟ୍ ଦିବସ (ଆଇଜୱାଲରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୨୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩- ଲୋସାର (ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଟୋକରେ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୨୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ତୃତୀୟ ଶନିବାର (ବ୍ୟାଙ୍କ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବନ୍ଦ ରହିବ)
୨୬ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ – ରବିବାର (ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିବ)
ବ୍ୟାଙ୍କ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କିପରି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ।

ଫେବୃଆରୀରେ ମୋଟ ୨୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ୧୦ ଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ସତ୍ତ୍ୱେ ଆପଣ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ଏଟିଏମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା କାରବାର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଛୁଟି ଏହି ସୁବିଧା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.