ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ବ୍ୟବହାର ବଢାଇପାରେ କ୍ୟାନସର ଓ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା? ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ମିଳିଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାରି ଝିଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନିଜଣ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ, ଯୌନାଙ୍ଗରେ ଘଟୁଥିବା ଅନେକ ଗୁରୁତର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ କିଛି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ଭୟାନକ ଅଟେ। ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ନାପକିନ୍ ବ୍ୟବହାର କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇପାରେ। ଏହାଠୁ ଆହୁରି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଏହା ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ଏକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ଏନଜିଓ ଟକ୍ସିକ୍ସ ଲିଙ୍କରେ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ସଂଯୋଜକ ତଥା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜଡିତ ଥିବା ଡକ୍ଟର ଅମିତ ଏହା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନରେ ଏହିପରି ଅନେକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଳିଛି ଯାହା ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଡକ୍ଟର ଅମିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାନିଟାରୀ ଦ୍ରବ୍ୟରେ କର୍କିନୋଜେନ, ପ୍ରଜନନ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ, ଏଣ୍ଡୋକ୍ରାଇନ୍ ବ୍ୟାଘାତକାରୀ ଏବଂ ଆଲର୍ଜେନ୍ ଭଳି ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମିଳିଛି।

ଏନଜିଓ ଟକ୍ସିକ୍ସ ଲିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିଲୋପ ନେଟୱାର୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ପରୀକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ୧୦ଟି ବ୍ରାଣ୍ଡର ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ଉତ୍ପାଦ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସମସ୍ତ ନମୁନାରେ ଫଥାଲେଟ୍ ଏବଂ ଅସ୍ଥିର ଜୈବ ଯୌଗିକ (VOC) ର ଚିହ୍ନ ପାଇଲେ। ତେବେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ ଏହି ଉଭୟ ପ୍ରଦୂଷକ କର୍କଟ କୋଷ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ମହିଳାଙ୍କ ଚର୍ମ ଅପେକ୍ଷା ଯୋନୀ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ବିପଦ ଆହୁରି ବଢିଯାଏ।

ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଏନଜିଓ ଟକ୍ସିକ୍ସ ଲିଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସଂଯୋଜକ ପ୍ରୀତି ବନ୍ଥିଆ ମହେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏସବୁ ପାଇଁ ନିୟମ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିୟମ ନାହିଁ। ଯଦିଓ, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ BIS ମାନାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଆସେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଥିବା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ନିୟମ ନାହିଁ। ତେବେ ଜାତୀୟ ପରିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୫ ରୁ ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୬୪ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଗତ କିଛି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହାର ବ୍ୟବହାରରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.