ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ବଦଳିଲା ନିୟମ, ଭାଗ ନେବେ ଏତିକି ଦଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୨ ର ପାକିସ୍ତାନକୁ ୫ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରି ଇଂଲଣ୍ଡ ଟାଇଟଲ ଜିତିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଆୟୋଜନରେ ହେବ। ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଆଇସିସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। ଏହି ବିଶ୍ୱକପରେ ୨୦ ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି।

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ରେ ୨୦ ଟି ଦଳ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରୁପ ଗଠନ ହେବ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳରେ ୪-୪ ଟି ଦଳ ରଖାଯିବ। ଏହା ପରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଟପ୍-୨ ଦଳ ପରବର୍ତ୍ତୀ ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବେ। ଏହିପରି ୮ ଟି ଦଳ ମଧ୍ୟରେ କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ହେବ। ତା’ପରେ ବିଜେତା ଦଳ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ୨ ଟି ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ।

ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଏବଂ ଆମେରିକା ଆୟୋଜକ ଭାବରେ ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଟି -୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୨ ରେ ସୁପର -୧୨ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଟି ଦଳ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଇଂଲଣ୍ଡ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରହିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାଂଲାଦେଶ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଆଇସିସି ର୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ୮ ଟି ଦଳ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.