PFI Ban :କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତି ;ପିଏଫ୍‌ଆଇ ଉପରେ ଲାଗିଲା ପାଞ୍ଚବର୍ଷର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆତଙ୍କବାଦୀ ପାଣ୍ଠି ମାମଲାର ତଦନ୍ତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ପିଏଫ୍ଆଇ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ-ୟୁପି ଠାରୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ସଂଗଠନକୁ UAPA ଅଧୀନରେ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ଦେଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପିଏଫ୍‌ଆଇ ଉପରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପିଏଫ୍ଆଇ ବ୍ୟତୀତ, ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଆଠଟି ସଂସ୍ଥାକୁ ମଧ୍ୟ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପିଏଫ୍ଆଇ ଉପରେ ଲଗାତାର ଆକ୍ରମଣ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଦୃଢ଼ ପ୍ରମାଣ ପାଇବା ପରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପିଏଫଆଇ ଏବଂ ଏହାର ସମସ୍ତ ଅନୁବନ୍ଧିତ ସଂଗଠନକୁ ତୁରନ୍ତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନିଷିଦ୍ଧ ସଂଗଠନ ସିମି ଏବଂ ଜେଏମବି ରୁ ପିଏଫ୍‌ଆଇର ଲିଙ୍କ ମିଳିଲା, ଏହା ପରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ସୂଚନା ଦେବା ଯେ ୨୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏବଂ ୨୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପିଏଫ୍‌ଆଇ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶହ ଶହ କ୍ୟାଡରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ:
କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପିଏଫଆଇ ବ୍ୟତୀତ ୮ ଟି ଅନୁବନ୍ଧିତ ସଂଗଠନ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ପିଏଫଆଇ ବ୍ୟତୀତ ରେହବ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ (RIF), କ୍ୟାମ୍ପସ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (CFI), ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇମାମ କାଉନସିଲ (AIIC), ନ୍ୟାସନାଲ କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ହ୍ୟୁମାନ ରାଇଟ ସଂଗଠନ (NCHRO), ନ୍ୟାସନାଲ ମହିଳା ଫ୍ରଣ୍ଟ, ଜୁନିଅର ଫ୍ରଣ୍ଟ, ସଶକ୍ତିକରଣ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ରେହବ ଫାଉଣ୍ଡେସନ , କେରଳ ଭଳି ସହଯୋଗୀ ସଂଗଠନକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.