fbpx

ପୁଣି ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା ; ଦେଶରେ ୧୮୯୦ ନୂଆ ମାମଲା, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଗୁଜୁରାଟରେ ଦୁଇ ଜଣ ଲେଖାଏଁ ମୃତ୍ୟୁ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ୧୮୯୦ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯାହା ଗତ ୧୪୯ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ । ଏହାକୁ ମିଶାଇ କୋଭିଡ-୧୯ ର ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୯୪୩୩ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି।
ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨୨୦୮ ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଆଉ ସାତଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫,୩୦,୮୩୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଲେଖାଏଁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ସହ ମେଳ ହେବା ପରେ କେରଳରେ ତିନି ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶରେ କରୋନାର ଦୈନିକ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୧.୫୬ ପ୍ରତିଶତରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ସାପ୍ତାହିକ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ହେଉଛି ୧.୨୯ ପ୍ରତିଶତ । ନୂତନ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ -୧୯ ର ମୋଟ ମାମଲା ୪.୪୭ କୋଟି (୪,୪୭,୦୪,୧୪୭) କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମୋଟ ରୋଗର ୦.୦୨ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜାତୀୟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୯୮.୭୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ଆଜି ‘ମନ କି ବାତ୍‌’ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪,୪୧,୬୩,୮୮୩ ଲୋକ ଏହି ସଂକ୍ରମଣରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିବାବେଳେ ଦେଶରେ କୋରାନାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧.୧୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଦେଶରେ ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୨୨୦.୬୫ କୋଟି ଆଣ୍ଟି-କୋଭିଡ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ, ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପଛରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏକ ନୂତନ ସବ୍-ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏକ୍ସବିବି ୧.୧୬ (ଢଈଈ ୧.୧୬) କୁ ଦାୟୀ ବୋଲି ଦର୍ଶାଉଛନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.