କଣ ସେକ୍ସ କଲେ ବ୍ୟାପେ କରୋନା ? ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କ’ଣ କୁହନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯ା୪(ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର):ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଜ୍ଝ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅତି ସହଜରେ ଶିକାର କରୁଛନ୍ତି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି ,ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ସାମାଜିକ ଦୂରତା । ତଥାପି, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିଛି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି କରୋନା ସେକ୍ସ କଲେ ବ୍ୟପେ କି? ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଶାରିରୀକ ସମ୍ପର୍କରୁ ବ୍ୟାପେ ନାହିଁ । ଲଣ୍ଡନର ଡାକ୍ତର ଆଲେକ୍ସ ଜର୍ଜ କୁହନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ କାହା ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରେ ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ କେହିବି ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟସ୍ଥାନକୁ ଯାଇନାହାନ୍ତି ତେବେ ଡରିବାର କାରଣ ନାହିଁ । ଯଦି ଜଣଙ୍କଠାରେ ବି କରୋନାର ସାମନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସେ ସ୍ଥାନରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ଆଇସୋଲେସନରେ ରୁହନ୍ତୁ । ଯଦିଓ ତୁମେ ଏକାଠି ରୁହ, ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବାବେଳେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ଦୁଇ ମିଟର ଦୂରତା ରଖ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କରୋନା ଜୀବାଣୁର ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରତା ନ ରଖନ୍ତି ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀ ମଧ୍ୟ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବେ ।
ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣ ନୂତନ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପକରଖିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍, କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ କରୋନା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଇପାରେ। କିଛି ଲୋକଙ୍କଠାରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ଉପରକୁ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ସମ୍ପ୍ରତି ଚାଇନାରେ ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେଉଁଥିରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ନ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଯଦିଓ ତୁମେ ଅନୁଭବ କରୁଛ ଯେ ତୁମେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍, ତୁମେ ତଥାପି ଏହି ରୋଗକୁ ଅନ୍ୟକୁ ଦେଇ ପାରିବ ।ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ଚୁମ୍ବନ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comments
Loading...