fbpx

ହାର୍ଟ ଆଟାକରେ କମ ବୟସ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କର କାହିଁକି ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ? ICMR ଷ୍ଟଡିରୁ ଖୁଲାସା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତରେ ୨ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହା ପରେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୃଦଘାତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଟିକା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ଏହି ଆଲୋଚନାକୁ ଶେଷ କରି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ICMR ନିକଟରେ ଏନେଇ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛି। ଏଥିରେ ଟିକା ଏବଂ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମିଳିଛି। ଏହାର ଅଧ୍ୟୟନକୁ ଦର୍ଶାଇ ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ, ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା ଯୋଗୁଁ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢି ନାହିଁ।

ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ, କୋଭିଡ -୧୯ ପୂର୍ବରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା, ପରିବାରରେ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି ଟୀକାକରଣର ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଡୋଜ ନିଆଯାଏ, ତେବେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଇସିଏମଆର ଅଧ୍ୟୟନରେ କହିଛି ଯେ, କୋଭିଡ କାରଣରୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଇତିହାସ, ପରିବାରରେ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ, ମଦ୍ୟପାନ କରିବା, ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରଗ୍ସ ସେବନ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଭଳି କିଛି ତଥ୍ୟ ରହିଛି। ICMR ଅକ୍ଟୋବର ୧, ୨୦୨୧ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲା।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦେଶର ମୋଟ ୪୭ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ୧୮ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବୋଧହୁଏ ସୁସ୍ଥ ଥିଲେ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ରନିକ୍ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ନଥିଲେ। ଅଧ୍ୟୟନରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେ, ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଟିକା ଦୁଇ ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ। ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.