ଦୁନିଆର ଏହି ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ; ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି କାରଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆମେରିକା ରୁ ୟୁରୋପ ଏବଂ ବଶ୍ୱର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଉତ୍ସବ ନୂତନ ବର୍ଷର ସ୍ୱାଗତ ଉତ୍ସବ ପରେ ହିଁ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ଅନେକ ଦେଶରେ ୧୦ ଦିନରୁ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଛୁଟିଦିନ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଦୁନିଆରେ କିଛି ଦେଶ ଏପରି ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିନ ବିଶେଷ କିଛି ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଘୋଷିତ ବା ଅଘୋଷିତ ଭାବେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ପାଳନ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଛି ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ :
ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ହେଉଛି ଏକ ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଦେଶ । ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ଯୋଗୁଁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଯଦିଓ କେହି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦଜନକ ହୋଇଥାଏ । ତାଲିବାନର ଶାସନ ପରେ ଏହି ବିପଦ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ପାକିସ୍ଥାନ :
ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏକ ମୁସଲମାନ ଦେଶ । ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ହିଁ ଏହି ଦେଶ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ପାଳନ କରାଯାଉନାହିଁ । ଯଦି ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଜନସଂଖ୍ୟା ନିଜ ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ଚୀନ :
ଚୀନରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ରଖାଯାଇ ଥାଏ । ଏଠାରେ ଏହି ଦିନ ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଦୋକାନ ଖୋଲା ରହିଥାଏ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସରେ ଲୋକମାନେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ମଧ୍ୟ ଛୁଟି ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଚୀନ କୌଣସି ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ପାଳନ ଅତି କମରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପର୍ବ ପରି ହୁଏ ନାହିଁ ।

ଭୁଟାନ :
ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଭୁଟାନ ମଧ୍ୟ ସେହି ଦେଶରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁଠାରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ପାଳନକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇନଥାଏ । ଏଠାରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା କମ ହୋଇଥିବାରୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳନ ହୋଇ ନଥାଏ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ଭୁଟାନ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରର ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ।

ସୋମାଲିଆ :
ସୋମାଲିଆରେ ମଧ୍ୟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଧାର୍ମିକ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପାଳନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.