fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଶହେ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭୁମିକମ୍ପ, ତୁର୍କୀ ସିରିଆରେ ୪୧ ହଜାରକୁ ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତୁର୍କୀ-ସିରିଆରେ ହୋଇଥିବା ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ୪୧ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୯ ଦିନ ଧରି ଭଙ୍ଗା ଅଟାଳିକା ତଳୁ ଉଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲୁରହିଛି । ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀମାନେ ନିରନ୍ତର ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂକମ୍ପରେ ହଜାର ହଜାର ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ତୁର୍କୀରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରିସେପ ତାଇପ ଏରଦଗାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ହୋଇଥିବା ଭୂକମ୍ପରୁ ତୁର୍କୀରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୫,୪୧୮ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ପରଠାରୁ ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ । ୧୯୩୯ ମସିହାରେ ତୁର୍କୀର ଏର୍ଗିଙ୍କାନ ସହରରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭୂକମ୍ପରେ ପ୍ରାୟ ୩୩,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଫେବୃଆରୀ ୬ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ଭୂକମ୍ପ ଏବଂ ଅନେକ ଭୂକମ୍ପ ଯୋଗୁଁ ୧,୦୫,୫୦୫ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଏରଡୋନ୍ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଭୂକମ୍ପକୁ ‘ଶତାବ୍ଦୀର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ’ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୩,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଙ୍କାରରେ, ରିଲିଫ୍ ଏଜେନ୍ସି AFAD ର ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟିଆ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକ ପରେ ଏରଡୋନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୪୭,୦୦୦ କୋଠା ଭୁଶୁଡି ପଡିଛି କିମ୍ବା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସିରିଆରେ (ସିରିଆ ଭୂକମ୍ପ ଡେଥ୍ ଟୋଲ୍) ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସିରିଆରେ ଅତି କମରେ ୫,୮୦୦ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି। କାରଣ ଲୋକମାନେ ଏବେ ବି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ତଳେ ଫସିରହିଛନ୍ତି ।

ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀମାନେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ ୬ ରେ ତୁର୍କୀ-ସିରିଆରେ ତିନୋଟି ଭୂକମ୍ପ ଘଟିଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ହେବାର ଏକ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ତୁର୍କୀରେ ଥିବା ନଅ ଜଣ ଛୁଆ ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.