fbpx

ବୁଧବାର ଦିନ ଭୁଲରେ ବି ଏହି ୫ଟି କାମ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ ସବୁବେଳେ ଅଶୁଭ ଲାଗି ରହିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଜଣେ ଲେଖାଏଁ ଦେବତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି, ସେହିଭଳି ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଭଗବାନ ଗଣେଶ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପ୍ରିୟ ଜିନିଷ ଦିଆଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ବୁଧବାର ଦିନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ?

୧. ଟଙ୍କା କାରବାର କର ନାହିଁ: ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଧବାର ଦିନ ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାରବାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ କାହାକୁ ଋଣ ଦେବା କିମ୍ବା କାହାଠାରୁ ୠଣ ନେବା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ, ତେଣୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ବୁଧବାର ଦିନ କାରବାର କର ନାହିଁ।

୨. ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ: କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବୁଧବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ବୁଧବାର ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଆକସ୍ମିକ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବୁଧବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବୁଧବାର ଦିନ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

୩. କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ: ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଗଣପତିଙ୍କ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ବୁଧବାର ଦିନ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୪. କାହାକୁ କଟୁ କଥା କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାରକୁ ବୁଧ ଗ୍ରହର ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆଉ ବୁଧ ଗ୍ରହ ବୁଦ୍ଧି, ବିବେକ, ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଚତୁରତାର ପ୍ରତୀକ । ତେଣୁ ବୁଧବାର ଦିନ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ କଟୁ ଭାଷାରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

୫. ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅପମାନ କର ନାହିଁ: ବୁଧବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦିଓ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଗୋଟିଏ କଥା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହି ଦିନ କୌଣସି ଝିଅକୁ ଅପମାନିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଲକ୍ଷ୍ମୀଛଡା ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.