fbpx

ପରୀକ୍ଷା ଚିନ୍ତାରେ କି ଆପଣଙ୍କ ପିଲା, ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସମସ୍ୟା; ନଚେତ ମାନସିକ ବିଷାଦରେ ପୀଡିତ …

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ, ପିଲାମାନେ ଭଲ ସଂଖ୍ୟା ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି। ତଥାପି, କିଛି ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ଚିନ୍ତା ପରି ମାନସିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏହି ଚିନ୍ତା ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆଶାରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହେଇଥାଏ।

ଭଲ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ମନରେ ଚାପ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ମାର୍କ ପାଇବା ପାଇଁ ଚାପ ଯୋଗୁଁ, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଭୟ ବଢିବାରେ ଲାଗେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉଦାସୀନତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ । ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଚାପର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଅଧିକ ଅସୁବିଧାଜନକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ବହୁତ ଚାପ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିବା ଅନୁସାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପରୀକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ସହଜରେ ତାଙ୍କ କଥା କାହା ସହ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ, ଆମେ କେବଳ ଦିନରାତି ଅଧ୍ୟୟନରେ ନିୟୋଜିତ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଆମର ମନ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ରାମ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଯଦି ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭଲ ସଂଖ୍ୟା ପାଇବା ପାଇଁ ଚାପ ଜାରି ରହେ, ତେବେ ସେମାନେ ସହଜରେ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ପ୍ରେସର ହାଲୁକା ରଖିବା ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ସମୟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

କିଭଳି ରଖିବେ ପିଲାଙ୍କ ଧ୍ୟାନ :
-ଏକ ଭଲ ସମୟ ଟେବୁଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତୁ ।
-ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ସମୟରେ ଛୋଟ ବିରତି ନିଅନ୍ତୁ ।
-ଖାଦ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
-ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ।
-ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ସମୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।
-ବ୍ୟାୟାମ ନକରିବା ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ ।
-ପିତାମାତା ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ନିୟମିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ।
-ଯଦି ଆପଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ପିଲା କୌଣସି ଜିନିଷରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.