ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କଲେ ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରସ୍ତାବକ, ବରିଷ୍ଠ ଏନଡିଏ ନେତା ଉପସ୍ଥିତ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ(ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର): ଏନଡିଏର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ। ମୁର୍ମୁ ପ୍ରଥମେ ସଂସଦରେ ପହଁଚି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ମୁର୍ମୁଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ଏଥି ସହତ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗି ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂ ଧାମୀ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦି ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶାର କିଛି ବିଧାୟକ ଏବଂ ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ।

ମୁର୍ମୁ ୪ ସେଟ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ସେଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରସ୍ତାବକ ଏବଂ ରାଜନାଥ ସିଂ ଅନୁମୋଦକ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ସେଟରେ, ବିଜେପି ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ସେଟରେ ୬୦ ଟି ପ୍ରସ୍ତାବକ ଏବଂ ୬୦ ସେକେଣ୍ଡର ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସେଟରେ ୧୨୦ ନାମ ଅଛି।

ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ସେଟ୍‌ରେ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା ପ୍ରସ୍ତାବକ ରହିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପ୍ରସ୍ତାବକ ଭାବରେ ୬୦ ପ୍ରସ୍ତାବକ ଏବଂ ୬୦ ଅନୁମୋଦକ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ସେଟ୍‌ରେ ଯୋଗି ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ହେମନ୍ତ ବିଶ୍ୱ ଶର୍ମାଙ୍କ ସହିତ ବିଜେପି ଶାସିତର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତାବକ ରହିଛନ୍ତି । ତୃତୀୟ ସେଟ୍‌ରେ ହିମାଚଳ ଏବଂ ହରିୟାଣାରାଜ୍ୟର ବିଧାୟକ ରହିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ହିଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଏବଂ ଅନୁମୋଦକ ରହିଛନ୍ତି । ଚତୁର୍ଥ ସେଟ୍‌ରେ ଗୁଜରାଟ ବିଧାୟକ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବିଜେଡି ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବକ ସେଟ୍‌ରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି।

ସାମାଜିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ବିଜେପି ବିଶ୍ୱାସ କରେ ତେଣୁ ସମସ୍ତ ବିଭାଗର ଲୋକଙ୍କୁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦବୀରେ ବସିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଆମେ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ ଯେ ଏଠାରେ ବଡ ବଡ ଆଦିବାସୀ ନେତା ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ନିର୍ବାଚିତ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ କହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଗିରିରାଜ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଥମେ ଅନୁସୂଚିତ ସମାଜର ରାମ ନାମ କୋବିନ୍ଦ ରାତ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ। ୭୫ ବର୍ଷରେ କେହି ଏତେ ବଡ ଜନଜାତିର ଯତ୍ନ ନେଲେ ନାହିଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ କଥା ଏବଂ କାର‌୍ୟ୍ୟର ପ୍ରମାଣ ଦେଇ ସମାଜର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛନ୍ତି।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.