fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ ଏବଂ ଯତ୍ନ ନିଅ, ସେମାନେ କାମୁଡ଼ିବେ ନାହିଁ: ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ, ସେମାନେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେବେ ନାହିଁ ଏବଂ ମଣିଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବେ ନାହିଁ। ନଭି ମୁମ୍ବାଇରେ ସିଉଡ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (SEL) ଏବଂ ବୁଲା କୁକୁର ମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିବା ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ଏକ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ମାମଲାରେ ବମ୍ବେ କୋର୍ଟ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ପରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ପରିସରରେ ଭ୍ରମଣକାରୀ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଇ ସେମାନେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିଥିଲେ। ଲାଇଭ ଲ’ ଅନୁଯାୟୀ ଜଷ୍ଟିସ ଗୌତମ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି କୁକୁର କିମ୍ବା ବାଘକୁ କହିପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆଞ୍ଚଳିକ ସୀମା କ’ଣ? କାରଣ ସେ ତାର ସୀମା ଜାଣ ନାହିଁ। ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଆମର ଏହି ସମସ୍ୟା ଥିଲା। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବା ଦେଇ ଏହାର ସମାଧାନ କଲୁ।

ତେବେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫିଡିଂ ସ୍ପଟ୍ ଖୋଜିବା ହେଉଛି ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଥରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଗଲେ, ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ କିମ୍ବା ଫିଡରଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ। ଜଷ୍ଟିସ ଗୌତମ ପଟେଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ନୀଲା ଗୋଖଲେଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କ୍ୟାମ୍ପସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା SEL ର ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ତାଲିକା ମାଗିଥିଲେ। ଯେଉଁ ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା, ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସେମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାକୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦, ୨୦୨୩ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ନଭି ମୁମ୍ବାଇର ସିଉଡ୍ ରେ ଥିବା ଏକ ଆବାସିକ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ୬ ଜଣ ବାସିନ୍ଦା ଏକ ପିଟିସନ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ନଭି ମୁମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ (ଏନଏମଏମସି) କୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। ସେହିଭଳି ବୁଲା କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ସୋସାଇଟି ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଜରିମାନାକୁ ମଧ୍ୟ ବାସିନ୍ଦାମାନେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛନ୍ତି। ଆବାସିକ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ SEL ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଗତ ଶୁଣାଣିରେ କୋର୍ଟ ଏକ ଏନଜିଓ ‘ଦି ୱେଲଫେୟାର ଅଫ୍ ଷ୍ଟ୍ରେ କୁକୁର’ (ଡବ୍ଲୁଏସ୍ଡି) ର ସହାୟତା ଲୋଡିଥିଲେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.