ପୂଜା ସମୟରେ କାହିଁକି ବଜାଯାଏ ଘଣ୍ଟି, ଜାଣନ୍ତୁ ଉଭୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ କାରଣ

ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର: ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତିରେ ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ଏବଂ ଘଣ୍ଟି ବଜାଯାଇଥାଏ। ପୂଜାପାଠରେ ଘଣ୍ଟି ବା ଘଣ୍ଟର ବ୍ୟବହାର ନିଶ୍ଚୟ ହୋଇଥାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୂଜା ସମୟରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ପ୍ରଥା ବୈଦିକ କାଳରୁ ଚାଲି ଆସିଛି। ଘଣ୍ଟିକୁ ନେଇ ଅନେକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏହାର ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପୂଜାଘର ହେଉ କିମ୍ବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ପୂଜା ସମୟରେ ପୂଜକ ମାନେ ଏକ ହାତଘଣ୍ଟି ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ଏହା ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଦେଖିଥିବେ। ଏହାକୁ ଗରୁଡ ଘଣ୍ଟି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି କାହିଁକି ଏହି ଘଣ୍ଟି ପୂଜା ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା।

ଘଣ୍ଟି ବା ଘଣ୍ଟା ସାଧାରଣତଃ ୪ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ: – ୧. ଗରୁଡ ଘଣ୍ଟି, ୨. କବାଟ ଘଣ୍ଟି, ୩. ହାତ ଘଣ୍ଟି ଏବଂ ୪. ଘଣ୍ଟା। ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ମନ୍ଦିରରେ କିମ୍ବା ପୂଜାଗୃହରେ ଗରୁଡ ଘଣ୍ଟି ଦେଖିଥିବେ, ଯାହା ପୂଜାପାଠ କିମ୍ବା ଆରତୀ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ତେବେ ଏହି ଘଣ୍ଟିର ୧୦ ଟି ଅଜଣା ରହସ୍ୟ ରହିଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଆଜି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।
ଘଣ୍ଟି ରଖିବା ଏବଂ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ୧୦ ଟି ରହସ୍ୟ:

୧. ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଶବ୍ଦ: ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସୃଷ୍ଟିରେ ଧ୍ୱନି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଆଲୋକର ଉତ୍ପତ୍ତି ଧ୍ୱନିରୁ ଏବଂ ଆଲୋକର ବିନ୍ଦୁରୁ ଶବ୍ଦର ଉତ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଘଣ୍ଟିର ଶବ୍ଦ, ଯାହା ସୃଷ୍ଟି ଆରମ୍ଭ ହେବା ସମୟରେ ଶବ୍ଦ ଥିଲା, ସେହି ଧ୍ୱନିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଘଣ୍ଟି ଆକାରରେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ କ୍ରମାଗତ ଉପସ୍ଥିତି ଓମକାର କିମ୍ବା ଓମ୍ ପରି ଯାହା ଆମକୁ ଏହି ମୌଳିକ ଉପାଦାନକୁ ମନେ ପକାଇଥାଏ।

୨. ଗରୁଡ ଘଣ୍ଟି: ଗରୁଡ ଘଣ୍ଟିର ଆକାର ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ହାତରେ ଧରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏହାକୁ ଗରୁଡ କୁହାଯାଏ କାରଣ ପ୍ରଭୁ ଗରୁଡଙ୍କର ଚିତ୍ର ପ୍ରାୟତଃ ଏହାର ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥାଏ। ଭଗବାନ ଗରୁଡଙ୍କୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବହନ ଏବଂ ଦ୍ୱାରପାଳ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଅଧିକାଂଶ ମନ୍ଦିରରେ, ମନ୍ଦିର ବାହାରେ ଆପଣ ପ୍ରଭୁ ଗରୁଡଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଦ୍ୱାରରେ ପାଇବେ। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ମନ୍ଦିରରେ ଏହା ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ।

୩. କାଳଚକ୍ର ପ୍ରତୀକ ଘଣ୍ଟି: ଘଣ୍ଟି କାଳଚକ୍ର ସମୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିପର୍ୟ୍ୟୟର ସମୟ ଆସେ, ସମାନ ପ୍ରକାରର ଧ୍ୱନି ଦେଖାଯିବ ଏବଂ ଚାରିଆଡେ ଘଣ୍ଟିର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯିବ।

୪. ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ: ଯେଉଁ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଶବ୍ଦ ନିୟମିତ ଆସେ, ପରିବେଶ ସର୍ବଦା ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ନିର୍ମଳ ରହିଥାଏ।

୫. ପାପ ନଷ୍ଟ କରେ: ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମନ୍ଦିରରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟର ଶହେ ଜନ୍ମର ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଦେବତାମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆପଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ।

୬. ଦେବତାମାନଙ୍କ ଆଗରେ ଉପସ୍ଥାନ: ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆମେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇଥାଉ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଦେବତାମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ତୁମର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରେ।

୭. ଜୀବାଣୁ ବିନାଶ: କୁହାଯାଏ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶରେ ଏକ କମ୍ପନ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଏହି କମ୍ପନ ବିସ୍ତାର ହେତୁ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ, ଜୀବାଣୁ, ଏହିପରି ମାଇକ୍ରୋ ଅଣୁଜୀବ ଇତ୍ୟାଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାଏ।

୮. ମନ ଶାନ୍ତ ରହେ: ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରର ପୂଜାପାଠ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରରେ ଆରତୀ କରିବା ସମୟରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ପ୍ରାୟତଃ ଏକ ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ। ଏହା ଆମ ମନକୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚାପକୁ ଦୂର କରିଥାଏ।

୯. ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟିଗୁଡିକ ଅପସାରିତ ହୁଏ: ଯେଉଁଠାରେ ଘଣ୍ଟି ବାଜିବା ଶବ୍ଦ ନିୟମିତ ଆସେ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅପସାରିତ ହୁଏ। ନକାରାତ୍ମକତା ଦୂର କରିବା ସମୃଦ୍ଧତା ଦ୍ୱାରା ଖୋଲିଥାଏ। ଏହା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ।

୧୦. ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅପସାରିତ ହୁଏ: କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅପସାରିତ ହୁଏ। ନକାରାତ୍ମକତା ଦୂର କରିବା ସମୃଦ୍ଧତା ଦ୍ୱାରା ଖୋଲିଥାଏ। କେବଳ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ପାଇଁ ଏକ ନିୟମ ଅଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.