fbpx

ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ବୁଲିଲେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଅଧିକାରୀ: CEOଙ୍କ ସହିତ ବିକାଶ ସମୀକ୍ଷା

Advertisement

ଭୁବନେଶ୍ୱର(ଓଡ଼ିଶା ଭାସ୍କର): କୋଲକାତାର ଫ୍ରାନ୍ସର କନସୁଲେଟ୍ ଜେନେରାଲ୍, ଫ୍ରାନ୍ସର ଦୂତାବାସ, ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି (AFD) ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ଅର୍ବIନ ଏଫIୟରସ (NIUA) ର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦିଦିଅର୍ ତାଲପେନ୍ ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଲିମିଟେଡ୍ (ବିଏସସିଏଲ୍) ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂ ଏବଂ ସହରରେ ଇନୋଭେଟ୍ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟ୍ ଆଣ୍ଡ ସଷ୍ଟେନ (CITIIS) କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଗ୍ରଗତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।

ଦୁଇ ଦିନିଆ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ମନ୍ଦିର ସହରରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଗତକାଲି CITIIS ଦଳ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଡିଏ ସିଟି ସେଣ୍ଟର୍ (ନିକ୍କୋ ପାର୍କ) ଭିତରେ ସହରୀ କୃଷିର କୁଇକ୍ ୱିନ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବାବେଳେ ୱାଟରଫ୍ରଣ୍ଟ ପ୍ରୋମେନେଡ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଡ୍ରାଇଭ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ସଚିବାଳୟ ମାର୍ଗ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ମାର୍ଗ୍ ଦେଖିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ NMT ପ୍ରୟୋରିଟି ନେଟୱାର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି | ।

ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସ୍ମାର୍ଟ ପାର୍କ ଅନ୍ ଡିମାଣ୍ଡ (PoD) ପାଇଁ ସୁର୍ଯ୍ୟନଗରର ମମତାଜ ଅଲି ପାର୍କ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବାବେଳେ ଓଲ୍ଡ ଟାଉନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଐତିହ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା। CITIIS ଅଧୀନରେ ପାଞ୍ଚଟି ଐତିହ୍ୟ ପୋଖରୀ ଯଥା ଦେବୀ ପାଦହାରା, ଗଙ୍ଗା ଜାମୁନା, କୋଟୀତୀର୍ଥେଶ୍ୱର, ଗୋଦାବରୀ କୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗୋଡିପୋଖରୀକୁ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ସେମାନେ ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରତୀକାତ୍ମକ ସ୍ମାରକୀ – ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ |

ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ କୋଲକାତାର ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଦୂତାବାସର କନସୁଲେଟ୍ ଜେନେରାଲ୍ ଦିଦିଅର୍ ତାଲପେନ୍ , ଜ୍ୟାକି ଆମ୍ପ୍ରୋ, ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ), AFD; ବୃନୋ ବୋସଲେ, ଦେଶ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (AFD); ଫନି ରାଗୋଟ ସେକ୍ଟର ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ମ୍ୟାନେଜର AFD; ଅଞ୍ଜିତା ରୟ ଚୌଧୁରୀ ପ୍ରେସ ଏବଂ କୂଟନୈତିଜ୍ଞଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗ ଅଧିକାରୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଦୂତାବାସ (କୋଲକାତା) ଏବଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ- CITIIS, NIUA, ନାଏମ କେରୁୱାଲା | ଜେନେରାଲ ମ୍ୟାନେଜର (ବିଏସସିଏଲ) କମଲଜିତ ଦାସ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସମଗ୍ର ପରିଦର୍ଶନକୁ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କିମ୍ବା ପରିପକ୍ୱତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ସହର ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

CITIIS ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଗୃହ ଓ ସହରାଞ୍ଚଲ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାର; AFD; ୟୁରୋପୀୟ ସଂଘ (EU); NIUA; ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ, ଓଡିଶା ସରକାର ଏବଂ ବିଏସସିଏଲ୍ ମିଳିତ ଭାବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେ CITIIS କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି।

CITIIS କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସ୍ତର ହ୍ରାସର ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବାବେଳେ, ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍, ୱାଟର, ପାର୍କ ଏବଂ ଓପନ୍ ସ୍ପେସ୍, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଖେଳ ପଡିଆ ସମେତ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ପତ୍ତି (ଉପାଦାନ) ପାଇଁ ଖୋଲା ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାରକୁ ସର୍ବାଧିକ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ଆକ୍ଟିଭ୍ ଲିଭିଂ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜୀ, ଏବଂ ଐତିହାସିକ ପୁଷ୍କରିଣୀ ମାନଙ୍କ ର ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ କରାଯିବ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବଟି ବି-ଆକ୍ଟିଭ୍ ଭାବରେ ନାମିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ସହରକୁ ଭବିଷ୍ୟତର କ୍ରୀଡା ରାଜଧାନୀ କରିବା ପାଇଁ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଭୂମିକା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଏବଂ ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଭିତ୍ତିକ ନାଗରିକ ଯୋଗଦାନ ମଧ୍ୟ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ନୂତନ ପ୍ରତିଭା ଆବିଷ୍କାର ଏବଂ ପୋଷଣ କରିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.