ମହିଳାଙ୍କ ଯୋନି ପାଇଁ ବହୁ ଲାଭଦାୟକ ଏହି ଖାଦ୍ୟ , ଆଜି ହିଁ କରନ୍ତୁ ସାମିଲ

ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଭାବିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ବାରମ୍ବାର ସମ୍ୟାରେ ପଡିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ ପାରିବେ । ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ମହିଳା ମାନେ ମୁଖ୍ୟତଃ ତାଙ୍କର ଗୁପ୍ତ ଅଙ୍କ ବା ଯୋନିର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଯାହା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଖରାପ ରହିଥାଏ । ତେବେ ସେଠାରେ ହେଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପରେ ଖୁବ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଏଭଳି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଯାହା ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଯୋନିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ :
ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ : ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ ଆପଣଙ୍କ ଯୋନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ଅଟେ । ନିୟମିତ ଭାବେ ପ୍ରୋବୋଟିକ୍ସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ pH ସ୍ତର ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁମାନଙ୍କର ଏକ ଭଲ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ,ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଭଲ ରଖେ । ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋବୋଟିକ୍ସ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କମ୍ବୁଚା, କେଫିର, ଦହି ଖାଦ୍ୟ ବାଛିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ରସୁଣ: ରସୁଣ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଜୈବିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେଣୁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଯୋନୀ ପାଇଁ ଭଲ ଜୀବାଣୁକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇପାରେ । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଗୁଣ ଥିବା ଜଣା ପଡିଛି । ଏହି ଗୁଣ ଯୋଗୁଁ ରସୁଣ ଯୋନୀ ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ରସୁଣ ଏକ ପ୍ରିବିୟୋଟିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ବୃଦ୍ଧିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ଯୋନୀ pH ସ୍ତରକୁ ସ୍ଥିର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ସାଇଟ୍ରସ୍ ଖାଦ୍ୟ:ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ pH ସ୍ତରର ସନ୍ତୁଳନ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ । ତଥାପି, ଯୋନି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକାଯାଇଥାଏ । ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ଭରପୂର ଏକ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଯୌନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଅଫ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମେଡିସିନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କମଳା ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ପରି ସାଇଟ୍ରସ୍ ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ଭରପୂର ଏବଂ ସେଥିରେ ଆସ୍କୋରବିକ୍ ଏସିଡ୍ ଉପସ୍ଥିତି ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଯୋନୀ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଫାଇବର: ଏକ ଫାଇବର ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଯୋନି ପାଇଁ ବହୁତ ଉପଯୁକ୍ତ । ଉଚ୍ଚ-ଫାଇବର ଖାଦ୍ୟ ଯେପରିକି ଫଳ, ପନିପରିବା, ଲେମ୍ବୁ, ବାଦାମ, ମଞ୍ଜି, ଏବଂ ପୁରା ଶସ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରାଇବୋଟିକ୍ସ । ସମଗ୍ର ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯଦି ତୁମେ ଏହା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିନାହଁ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।

କ୍ରାନବେରୀ: ଯେତେବେଳେ ଯୋନି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ, ପ୍ରୋବୋଟିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଏ ସେତେବେଳେ , କ୍ରାନବେରୀ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭାବନ୍ତି । ମହିଳାମାନଙ୍କରେ ମୂତ୍ରାଶୟ ସଂକ୍ରମଣ (UTI) ର ବାରମ୍ବାର ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ରାନବେରୀ ଉପକାରୀ ଏବଂ ଖରାପ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିପାରେ ଯାହା ସେଠାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:
ଚିନି: ଚିନି ଆପଣଙ୍କ ଯୋନି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କ୍ଷତି । ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିନିର ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର pH ସନ୍ତୁଳନ ରେ ବାଧା ଦେଇପାରେ, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ମଦ୍ୟପାନ:ମଦ୍ୟପାନ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହୋଇପାରେ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଯୋନୀକୁ ମଧ୍ୟ ଡିହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରିପାରେ । ତେଣୁ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଲ ଯୋନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।

କିପରି ନେବେ ଯତ୍ନ:

* କେବଳ ସୂତା ଅନ୍ତ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ।
* ସେଠାରେ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ଲୋସନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
* କେବଳ ଆପଣ ଜଳ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ଯୋନୀକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।
* ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଯୋନୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ।
* ଗରମ ପାଣି ବାମ୍ଫ ଦେବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।
* ସୁସ୍ଥ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ପେଲଭିକ୍ ଫ୍ଲୋର୍ ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ।
* ସର୍ବଦା ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
* ବାରମ୍ବାର ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା କେଶ କାଢ଼ିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.