fbpx

ବିପଦ ପଡିଲେ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବ ଗୁଗୁଲର ଏହି ଫିଚର, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ସୁବିଧା

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଗୁଲ ଏହାର କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଚିହ୍ନଟ ଫିଚରକୁ ଅନ୍ୟ ୫ ଦେଶରେ ଲାଇଭ କରୁଛି। ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ବେଲଜିୟମ, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଫିଚର ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସୂଚନା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମିଶାଲ ରେହମାନ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଗୁଗୁଲ ପ୍ରଥମେ ୨୦୧୯ ରେ କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଚିହ୍ନଟ ଫିଚର ଆମେରିକାରେ ଲାଇଭ କରିଥିଲା। ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଏହି ଫିଚର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

ଗ୍ୟାଜେଟ୍ ୩୬୦ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଫିଚର ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଗୁଗୁଲର କାର୍ କ୍ରାସ୍ ଡିଟେକସନ୍ ଫିଚର କେବଳ ପିକ୍ସେଲ 4a ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମଡେଲଗୁଡିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ଏହି ଫିଚରକୁ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଫୋନରେ ଏକ ସକ୍ରିୟ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହି ଫିଚର ସିମ୍ କାର୍ଡ ବିନା କାମ କରିବ ନାହିଁ।

ଆପଣଙ୍କର ପିକ୍ସେଲ ଫୋନରେ ଏହି ଫିଚର ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ କରିବାକୁ, “ପର୍ସନାଲ ସେଫଟି ଆପ୍” କୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ “ଫିଚର” ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ “କାର୍ କ୍ରାସ୍ ଡିଟେକ୍ସନ” କୁ ଆସନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଫିଚରକୁ ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଫିଚର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଅବସ୍ଥାନ, ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋଫୋନ୍ ପ୍ରବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ପିକ୍ସେଲ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତର କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଗୁଗୁଲ ଏହି ଫିଚର ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି। ଏହି ଫିଚର ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବାକୁ ସୂଚିତ କରେ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥାନ ଅଂଶୀଦାର କରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ। ଗୁଗୁଲର ପିକ୍ସେଲ 4a ଏବଂ ପରେ ଫୋନ୍ ମଡେଲଗୁଡିକରେ କାର୍ କ୍ରାସ୍ ଚିହ୍ନଟ ଫିଚର ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି । କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଫୋନ୍, ଅବସ୍ଥାନ, ମୋସନ୍ ସେନ୍ସର ଏବଂ ନିକଟସ୍ଥ ଶବ୍ଦ ପରି ତଥ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରେ । ଯଦି ଏକ କାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ତେବେ ପିକ୍ସେଲ ଫୋନ୍ ଥରିବ, ଏକ ଉଚ୍ଚ ଆଲାର୍ମ ବଜାଇବ ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କି ନାହିଁ ପଚାରିବ। ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତା କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ତେବେ ଫୋନ୍ ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.