fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ, ମହଙ୍ଗା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ: ରିପୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଗାମୀ ଦିନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିପାରନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କିଛି ସୁପାରିଶ ପଠାଇଛି ।

ଏହି ସୁପାରିଶକୁ ଭିତ୍ତିକରି ସରକାର ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ମକା ସମେତ କେତେକ ଜିନିଷ ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଫେବୃଆରୀ ମାସ ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ରଏଟର୍ସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଦେଶର ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୬.୫୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହାକି ଡିସେମ୍ବରରେ ୫.୭୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରେ ସରକାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ୨% ରୁ ୬% ପରିସରଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିର ବୃଦ୍ଧି ହାର ସରକାର ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ଥିବା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ରଏଟର୍ସ ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, “ଖାଦ୍ୟ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

କ୍ଷୀର, ମକା ଏବଂ ସୋୟା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଚିନ୍ତାକୁ ବଢ଼ାଇଛି । “ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ମକା ଭଳି ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମକା ଉପରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ମୌଳିକ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ବ୍ୟତୀତ , ଇନ୍ଧନ କିନ୍ତୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହ୍ରାସକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଉଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.