fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ଦୁନିଆରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି ମାରିଛି ବାଦୁଡ଼ିଠାରୁ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଆଉ ଏକ ଭାଇରସ୍: WHO ଜାରି କଲା ଚେତାବନୀ

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ଦବଦବା ବଜାୟ ରଖିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀର ବିପଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସ୍ ଦୁନିଆରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିଛିି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ।

ଏପରିକି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ବାଦୁଡ଼ିଠାରୁ ବ୍ୟାପୁଛି । ବାଦୁଡ଼ିରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ବୀପଜ୍ଜନକ ଭାଇରସର ନାଁ ହେଉଛି ମାରବର୍ଗ । ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି ଭାଇରସର ଶିକାର ହେବା ପରେ ୮୮ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଭିଡଙ୍କ ପରି, ଏହି ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ରୋଗୀଙ୍କୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିବାକୁ ପଡିବ । ବାଦୁଡ଼ି ଦ୍ୱାରା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ହେବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାରବର୍ଗ ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରୁଛନ୍ତି । ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ଏହି ଭାଇରସ ସମ୍ପର୍କରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।

ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ମାରବର୍ଗ ଭାଇରସର ମାମଲା ଆଫ୍ରିକାର ଗିନିଆରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି । ଏପରିକି ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ସମ୍ପର୍କରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ଏହି ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ଇବୋଲା ସହିତ ସମାନ । ତେବେ ଇବୋଲା ଏବଂ କରୋନା ପରି ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ବାଦୁଡ଼ି ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହି ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ?
ମାରବର୍ଗ ନାମକ ଏହି ଭାଇରସ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଝାଡ଼ା, ଅଧିକ ଜ୍ୱର, ରକ୍ତ ବାନ୍ତି ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ସାମିଲ ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ ପ୍ରଭାବିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଳ-ପରିସ୍ରା ଏବଂ ନାକରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିଥାଏ । ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭାଇରସ୍ ବାଦୁଡ଼ିଠାରୁ ମଣିଷଙ୍କ ଠାରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଏହି ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏଥିସହ ଏହି ଭାଇରସ ପାଇଁ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ମିଳିନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ଟିକା ତିଆରି କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.