fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD YOUTH SKY

ସାବଧାନ! ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଗରମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ନଚେତ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜିର ଜୀବନରେ ମଣିଷ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ, ସମୟର ସ୍ଥିରତାର ଅଭାବ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସମୟ ପାଉ ନାହାନ୍ତି । ଯାହାପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ତାଜା ଖାଇବା ବଦଳରେ ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ଫୁଡ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କିଛି ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ପରେ ଗରମ କରି ଖାଇଥା’ନ୍ତି । ଏହା କିନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ । ହଁ, କିଛି ଜିନିଷ ଗରମ କରିବା ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ଖାଇବା ବିଷ ପରି ହୋଇଯାଏ |ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣ ସବୁବେଳେ ତାଜା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଗରମ କରିବା ପରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହିବା କେଉଁ ଜିନିଷ ଗରମ ହେବା ଏବଂ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ?

ଆଳୁ:ଆଳୁ ପ୍ରାୟତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖାଦ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆଳୁକୁ କେବେବି ଗରମ କରି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଆଳୁ ଗରମ ହୋଇ ଖିଆଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଜୀବାଣୁ ଏଥିରେ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ , ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ସେଥିପାଇଁ ଆଳୁକୁ କେବେବିଗରମ କରି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ଅଣ୍ଡା:ଅଣ୍ଡାକୁ ପୁନର୍ବାର ଗରମ କରି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅଣ୍ଡାରେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନର ପରିମାଣ ଅଧିକ, ଯାହା ଗରମ ହେଲେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ଅଣ୍ଡାକୁ ଗରମ କରି ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରେ ।

ଚାଉଳ:ଚାଉଳ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଖିଆଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମସୁର ଡାଲିରେ ମିଶ୍ରିତ ଚାଉଳ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ଆଜି ନିଜେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଚାଉଳ ଗରମ କରିବା ପରେ ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ।

ଚିକେନ୍: କୁକୁଡ଼ାକୁ ଗରମ କରିବା ପରେ ଏହାର ପ୍ରୋଟିନ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହା ବିଷାକ୍ତ ରୂପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ସେଥିପାଇଁ ଚିକେନକୁ ଗରମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଗରମ କରି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.