fbpx
BJD SKY
BJD SKY

GST Council Meeting:ମିଲେଟ ଉପରେ କମିବ ଜିଏସ୍ଟି, ମହଙ୍ଗା ହେବ ପାନ ମସଲା!

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା କର (ଜିଏସ୍ଟି) ସହ ଜଡିତ ଏକ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଶନିବାର ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଂସ୍ଥା ଜିଏସଟିର ପରିଷଦର ବୈଠକ ଚାଲିଛି। ବୈଠକରେ ମିଲେଟସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ କଠିନ ଶସ୍ୟରୁ ନିର୍ମିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । କଠିନ ଶସ୍ୟରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାରକୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଫିଟମେଣ୍ଟ କମିଟି ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ମିଲେଟ ଚାଷ ସହିତ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କଠିନ ଶସ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଉତ୍ପାଦ ତଥା ମିଲେଟରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରି-ପ୍ୟାକେଜ୍ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା କଠିନ ଦାନା ଉପରେ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସ୍ଟି ଛାଡ କରିବାକୁ ସରକାର ଫିଟମେଣ୍ଟ କମିଟି ସୁପାରିଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଖୁରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍ପାଦ “ରାବ” ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟିକୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ପେନ୍ସିଲ୍ କଟର ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟିକୁ ୧୮% ରୁ ୧୨% କୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଫିଟମେଣ୍ଟ କମିଟି ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଏହା ସହିତ ପାନ ମସାଲାର ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ଆଦାୟ କରିବାର ଯୋଜନା ଅଛି।

ସୂଚାନମୂତାବକ ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ୪୯ ତମ ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ୧୭, ୨୦୨୨ ରେ ପୂର୍ବ ବୈଠକରେ ଯେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇପାରି ନାହିଁ, ସେଗୁଡ଼ିକ ଶନିବାର ବୈଠକର ଶୀର୍ଷ ଏଜେଣ୍ଡାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ପାନ ମସାଲା ଏବଂ ଗୁଟଖା ଶିଳ୍ପରେ ଟିକସ ଛାଡକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଂଜନ ପୂଜାରୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଗ୍ରୁପ୍ ଅଫ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ (ଗୋଏମ୍) ର ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ । ତେବେ ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ବୈଠକରେ ସିମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଜିଏସ୍ଟି ହାର ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ ଏଜେଣ୍ଡାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.