Har Ghar Tiranga:ମାତ୍ର ୧୦ ଦିନରେ ବିକ୍ରି ହେଲାଣି ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜାତୀୟ ପତାକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦଶ ଦିନର ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଏହାର ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଡାକଘର ତଥା ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜାତୀୟ ପତାକା ବିକ୍ରି କରିଛି ବୋଲି ଗୁରୁବାର ଯୋଗାଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି।”ପୋଷ୍ଟ ବିଭାଗ(DoP)ଏହାର ସର୍ବଭାରତୀୟ ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଡାକଘର, ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ‘ହର ଘର ତିରଙ୍ଗା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇଛି। ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜାତୀୟ ବିକ୍ରି କରିଛି । ଡାକଘର ତଥା ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ପତାକା ବିକ୍ରି କରିଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଏହି ପତାକା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ୨୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ପତାକା ବିକ୍ରି ହୋଇଛି  । ଡାକ ବିଭାଗ ତ୍ରିରଙ୍ଗା କୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରୁଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ୪.୨ ଲକ୍ଷ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡାକ କର୍ମଚାରୀ ଉତ୍ସାହର ସହ ସହର, ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମ, ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ, LWE ଜିଲ୍ଲା ତଥା ପାର୍ବତ୍ୟ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ “ହର ଘର ତିରଙ୍ଗା” ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାର କରିଛନ୍ତି। ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ବିକ୍ରୟ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ଅଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଛୁଟି ଦିନ ରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ ଘର ଖୋଲା ରଖା ଯାଇଛି , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକ ମାନେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା କିଣି ପାରିବେ ।

“ନାଗରିକମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସକୁ ଯାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଇ-ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ୍ (epostoffice.gov.in)ପରିଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜାତୀୟ ପତାକା ହାସଲ କରିପାରିବେ ଏବଂ” ହର ଘର ତିରଙ୍ଗା “ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରିବେ।ଲୋକମାନଙ୍କୁ ତିରଙ୍ଗା ଘରକୁ ଆଣିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବଙ୍କ ଅଧୀନରେ ହର ଘର ତିରଙ୍ଗା ଏକ ଅଭିଯାନ ଅଟେ ।

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ତଥା ଭାରତର ଲୋକ, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ସଫଳତାର ଗୌରବମୟ ଇତିହାସକୁ ପାଳନ କରିବା ତଥା ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ।ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବାର ଯୋଜନା ରହିଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଜାତୀୟ ପତାକା ସହିତ ସମ୍ପର୍କକୁ କେବଳ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ରଖିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପଛରେ ଥିବା ଧାରଣା ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଦେଶପ୍ରେମର ଭାବନାକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ତ୍ରି-ରଙ୍ଗା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.