ମଣିଷର ଉଚ୍ଚତାରୁ ଜଣାପଡିବ କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ବିପଦ ? ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହୁଛି ରିସର୍ଚ୍ଚ

କ୍ୟାନ୍ସରର ରୋଗ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଶରୀରର କୋଷିକାଗୁଡ଼ିକରେ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନ୍ସର ହୋଇଥାଏ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଙ୍ଗକୁ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ । ଆମ ଇତିହାସରେ ଏହା ସର୍ବଦା କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ତମାଖୁ ସେବନ, ମଦ୍ୟପାନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର ନିକଟତର କରିଥାଏ ।

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଉଚ୍ଚତା କ୍ୟାନ୍ସର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ । ତେବେ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ସହ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରମାଣିତ:-
ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ଆପଣଙ୍କ ଉଚ୍ଚତା ଉପରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିପାରେ । ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ, ଓଜନ, ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ କ୍ୟାନ୍ସର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରମାଣ ଦେଖାଗଲା । ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ଡେଙ୍ଗା ହେବ, ତାକୁ ଓଭାରିନ୍, ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ୍, ଅଗ୍ନାଶୟ, କଲୋରେକ୍ଟାଲ୍, ସ୍ତନ ଏବଂ କିଡନୀ କ୍ୟାନ୍ସର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିବ ।

ଉଚ୍ଚତା କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର ବିପଦକୁ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ କରେ?
ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଉଚ୍ଚତା କିପରି କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ପାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୂରତା ଆପଣଙ୍କ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ଦେଖିପାରିବେ ଏବଂ ସେହି ହିସାବରେ ଅନୁମାନ ଲଗାଇପାରିବେ ।

କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଉପାୟ :-
ଯଦି ତୁମେ ଲମ୍ବା, ସେଥିରେ କିଛି ଭୁଲ୍ ନାହିଁ । କାରଣ ଆପଣ ଏହି ବିଷୟରେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା କିମ୍ବା ହାଇଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଓଜନ ବଜାୟ ରଖିବା, ଧୂମପାନ ତ୍ୟାଗ କରିବା କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏବଂ ନିୟମିତ ଚେକଅପ୍ ସହିତ ନିଜର ଯତ୍ନ ନେଇ କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗର ବିପଦକୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.