fbpx
BSKY SKY
BSKY SKY

ହିଣ୍ଡେନ୍‌ବର୍ଗ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଭାବ: ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକ ଆଦାନୀକୁ ମିଳିଲା ମିଶ୍ରିତ ଲାଭ

BSKY

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୩ର ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକ ଶେଷ ହୋଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏବେ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଲାଭ କ୍ଷତିର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ମିଶ୍ରିତ ଲାଭ ହୋଇଥିବା କମ୍ପାନୀ କହିଛି । ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ତୈମାସିକ ପାଇଁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହାର କେତେକ କମ୍ପାନୀ ଲାଭ ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ଦେଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ କମ୍ପାନୀ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ଠକେଇ ସମ୍ପର୍କରେ ହିଣ୍ଡେନ୍‌ବର୍ଗ ରିସର୍ଚ୍ଚର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପରେ ଏହି ତୈମାସିକ ରୋଜଗାର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

ଏହି ସମୟରେ ଆଦାନୀ ପୋର୍ଟ ଏବଂ ସ୍ପେସାଲ ଇକୋନୋମିକ ଜୋନ୍‌(ଏସ୍‌ଇଜେଡ୍‌) ଏହାର ଲାଭରେ ୧୬% ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୩ ତୃତୀୟ ତୈମସିକରେ ରେ କମ୍ପାନୀ ୧,୩୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିଛି । ଆଦାନୀ ପାୱାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ୯୬% ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଲାଭ ୮.୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୨ ତୃତୀୟ ତୈମସିକରେ ୨୨ ରେ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ତୁଳନାରେ ୮୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ସହିତ ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ବର୍ଷକୁ ଲାଭ ଲାଭ କରିଛି । ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି, ଆଦାନୀ ଟୋଟାଲ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଆଦାନୀ ୱିଲମାର ମଧ୍ୟ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୧୦%, ୧୭% ଏବଂ ୧୬% ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏକ ଲାଭ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଦେଖିଲେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ମିଶ୍ରିତ ଫଳ ମିଳିଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଆଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ୨୬,୯୫୧ କୋଟିରେ ୪୨% ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି । ଆଦାନୀ ପାୱାର ମଧ୍ୟ ୭,୭୬୪.୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ସହିତ ୪୪.୮% ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି । ଆଦାନୀ ବନ୍ଦର ଏବଂ ଏସ୍‌ଇଜେଡ୍‌, ଆଦାନୀ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍‌, ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି, ଏବଂ ଆଦାନୀ ଟୋଟାଲ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ସେମାନଙ୍କର ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧିରେ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ସର୍ବାଧିକ ୫୩.୫% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ରିପୋର୍ଟ କରିଛି । ତେବେ, ଏସିସିର ଆୟ ମାତ୍ର ୭% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪,୫୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ।

ତେବେ ଆମେରିକାର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାର୍ମ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପ୍ ବଡ଼ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଥିଲା । ସେୟାର ବଜାରରେ କମ୍ପାନୀର ମୂଲ୍ୟ ୫୦% ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀ ପୁଞ୍ଜି ବଜାରରେ ୯ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ହରାଇଥିଲା ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.