fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତି: ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଛୁଟି ଦେବା ନିୟମକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଲା ଏହି ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ପେନର ସଂସଦ ଗୁରୁବାର ମହିଳାଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଛୁଟି ଦେବାକୁ ଆଇନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ସ୍ପେନ ପ୍ରଥମ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଭାବେ ଏହି ଆଇନ୍ ପ୍ରଣୟନ କରିଛି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବା ପଛରେ ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏହିପରି ନିଷେଧ ଜିନିଷ ଭାଙ୍ଗିବା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଜାପାନ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ଜିମ୍ବାବେ ଭଳି ବିଶ୍ୱର କିଛି ଦେଶରେ ଏହି ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ମିଳୁଛି।

ତେବେ ସଂସଦରେ ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ ସମୟରେ ୧୮୫ ଭୋଟ୍ ସପକ୍ଷରେ ଆସିଛି ଏବଂ ୧୫୪ ଟି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆସିଛି । ଭୋଟ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପେନର ସମାନତା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଇରେନ୍ ମୋଣ୍ଟେରୋ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ନାରୀବାଦୀ ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଦିନ ।

ଏବେ ଏହି ଆଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଅସୁସ୍ଥତା ସମୟରେ ଯେ କୌଣସି ମହିଳା କର୍ମଚାରୀ ଛୁଟି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସମାନ ଛୁଟି ଆବଶ୍ୟକ, ସେ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଥାଉନା କାହିଁକି । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ଉପଲବ୍ଧ ଦରମା ଛୁଟି ଭଳି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ତେବେ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନେ କେତେ ଦିନ ଛୁଟି ଦେବା ଉଚିତ୍ ସେନେଇ ନୂତନ ଆଇନରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ । ସ୍ପେନ୍ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ଏବଂ ପ୍ରସୂତି ଚିକିତ୍ସା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ମହିଳା ସେମାନଙ୍କ ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ଆଇନ ଉଭୟ ରାଜନେତା ଏବଂ ୟୁନିଅନ ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ୟୁଜିଟି ସ୍ପେନର ସବୁଠୁ ବଡ ଟ୍ରେଡ ୟୁନିଅନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏହା କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କଳଙ୍କିତ କରିପାରେ ଏବଂ ପୁରୁଷ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିପାରିବ ବୋଲି ସେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ କନଜର୍‌ଭେଟିବ ପପୁଲାର ପାର୍ଟି (ପିପି) ମଧ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ଆଇନ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କଳଙ୍କିତ କରୁଛି ଏବଂ ଶ୍ରମ ବଜାରରେ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.