fbpx

ଡାଇବେଟିସକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି ? ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ଜୁସ୍, ଦିନସାରା ରହିବନି ଟେନସନ୍

ବଦଳୁଥିବା ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ଯୋଗୁଁ ଖାଦ୍ୟ-ପେୟ ମଧ୍ୟ ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି । ଲୋକମାନେ ଜଲଦୀ କରିବା ଚକ୍କରରେ ସୁସ୍ଥ ଖାଇବା ଛାଡ଼ି ଜଙ୍କ ଫୁଡ଼ ଖାଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଏହା ଫଳରେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଲୋକମାନେ ମଧୁମେହ ବା ଡାଇବେଟିସର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ଡାଇବେଟିସର ଶିକାର ହେବା ପରେ ଖାଇବା-ପିଇବାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଅନେକ ମନ ପସନ୍ଦର ଖାଇବାକୁ ଛାଡ଼ିବକେୁ ପଡ଼ିଥାଏ ଓ ମେଡିସିନ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର ରହିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ସ୍ଥାସ୍ଥ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଟିପ୍ସ ଆପଣାନ୍ତୁ, ଯାହାକୁ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଡାଇବେଟିସକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରିପାରିବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଡାଇବେଟିସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏପରି କିଛି ଜୁସ୍ ଅଛି, ଯାହା ଘରେ ସହଜରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ। ସେଗୁଡ଼ିକକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ଜୁସ୍ ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଡାଇବେଟିସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏହା ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ। ଏହା ସହିତ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

ଅଅଁଳା ଜୁସ୍:-

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଅଁଳା ଜୁସ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ସହଜରେ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଓ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ଏହା ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

କଲରା ଜୁସ:-

ମଧୁମେହ ପାଇଁ କଲରା ଜୁସ ଏକ ରାମବାଣ। ମଧୁମେହ ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧଠାରୁ ଏହା କମ ନୁହେଁ। ଏଥିରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଛି, ଯାହା ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, କଲରା ଜୁସ୍ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ନଡ଼ିଆ ପାଣି:-

ସେହିଭଳି ନଡ଼ିଆ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଜଳ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଏହା ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ବି, ପୋଟାସିୟମ୍, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ଓ ଏନଜାଇମ୍ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ।

ଗ୍ରୀନ ଟି:-

ଆଜିକାଲି ପାରମ୍ପାରିକ ଚା ବଦଳରେ ଲୋକେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଲେଣି। ଏହା ମେଦବହୁଳତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଏହା ଚର୍ମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ। ଗ୍ରୀନ୍ ଟିର ଦୈନିକ ସେବନ କରିବା ଦ୍ବାରା ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସକାଳେ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଏହାକୁ ତୁମ ବେଡ୍ ଟି’ର ଏକ ଅଂଶ କରନ୍ତୁ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.