fbpx

ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ବିଷୟରେ ଜାଣିବେ କିପରି ? ଏହି ୭ ଟି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ

AAKASH

ଶରୀରରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥା’ନ୍ତି। ତଥାପି, ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ପରିମାଣ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କିଛି ସହଜ ପଦ୍ଧତି ସହିତ, ଆପଣ କେବଳ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଭାବକୁ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣ ଆଗରୁ ସତର୍କ ରହି ମଧ୍ୟ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିପାରିବେ।

ଭିଟାମିନ୍ ଡି ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ସହଜରେ କର୍କଟ, ମଧୁମେହ, ଦୁର୍ବଳ ହାଡ, ଦୁର୍ବଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ହୃଦ ରୋଗକୁ ସହଜରେ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବେ। ଭିଟାମିନ୍ ଡି ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥି ସହିତ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମଧ୍ୟ ଅଣ୍ଡା, ମାଛ, ଦହି, କ୍ଷୀର, ଜୁସ୍ ଏବଂ ଶସ୍ୟରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ। ହେଲ୍ଥଲାଇନ ଡଟ୍ କମ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତୁ, ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଜାଣିବା, ସତର୍କ ହୋଇ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେଇପାରିବେ।

ସହଜରେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା: ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ D କମ୍ ଥିବାରୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ସହଜରେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସିଜିନ ଫ୍ଲୁ , ଥଣ୍ଡା, ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର, କାଶ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା: ଭିଟାମିନ୍ D ର ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରର ଶକ୍ତି ସ୍ତର କମିଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ କୌଣସି କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ନିଦ ନହେବା କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ।

ହାଡ ଏବଂ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା: ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଅଭାବ ହେତୁ ଶରୀରର ହାଡ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ହାଡ କିମ୍ବା ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ଭିଟାମିନ୍ D ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।

ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚିନ୍ତା: ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ମଧ୍ୟରେ ସିଧାସଳଖ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି। ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ଚାପ ସ୍ତର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅଧିକ ଚାପ ନେଇ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି।

କେଶ ଝାଡ଼ିବା: ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବର କେଶ ଭାଙ୍ଗିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ଷଣ। ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବରୁ କେଶ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଝାଡିପାରେ।

ସ୍ନାୟୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା: ଶରୀରର ସ୍ନାୟୁ କୋଷରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ଡି ନୋକିସେପ୍ଟର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ନୋସିସେପ୍ଟରମାନେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ହେତୁ ନୋକିସେପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଲେ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ।

ଓଜନ ବଢିବା: ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ବଢାଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଭିଟାମିନ୍ D ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏଥି ସହିତ, ଭିଟାମିନ୍ ଡି ଅଭାବ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ଚର୍ବି ଏବଂ ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାକୁ ଲାଗେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.