fbpx
BJD SKY
BJD SKY

ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଖୁସି ଖବର, ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ମିଳିବ ଦ୍ୱିଗୁଣା ରାସନ

BJD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରେସନ କାର୍ଡ ଅଛି ଏବଂ ଆପଣ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ (NFSA) ଅନୁଯାୟୀ, ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମାଗଣା ରାସନ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୮୦ କୋଟି ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାଗଣା ରାସନ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଡଧାରୀ ଫେବୃଆରୀରେ ଦୁଇଥର ମାଗଣା ରାସନ ପାଇବେ । ହୋଲି ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଏହାକୁ ଦେବାର ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ହେଉଛି ହୋଲି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣ ଏଥର ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ରାସନ ପାଇବେ ।

NFSA ଅଧୀନରେ ଗହମ-ଚାଉଳର ମାଗଣା ବଣ୍ଟନ ୨୦ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ରାସନ ଦୋକାନରେ ଗହମ-ଚାଉଳ-ମିଲେଟ ବିତରଣ ୧୦ ଫେବୃଆରୀରୁ ୧୭ ଫେବୃଆରୀ ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା । ଚଳିତ ମାସରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବଞ୍ଚିତ ଲୋକମାନେ ମାଗଣା ରାସନ ପାଇବେ। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ରାସନ ବଣ୍ଟନ ଏକ ମାସ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିଛି ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ଲୋକମାନେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ର ରାସନ ପାଇଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ ଠାରୁ ଏହି ବିଳମ୍ବ ଚାଲିଛି । ଏହା ପରେ, ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୩ ପାଇଁ ରାସନ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ରାସନ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ରୁ ୟୁପିରେ ଥିବା ସରକାରୀ ରେସନ୍ ଦୋକାନରେ ମାଗଣା ରାସନ ଦିଆଯିବ ।

ଘରୋଇ କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ (୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗହମ ଏବଂ ୩ କେଜି ଚାଉଳ) ମାଗଣା ରାସନ ପାଇବେ । ଏଥି ସହିତ ଅନ୍ତୋଦୟ କାର୍ଡ ଧାରକମାନେ ୩୫ କିଲୋଗ୍ରାମ, ୧୪ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗହମ ଏବଂ ୨୧ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ପାଇବେ । ଏକ ମାସ ବିଳମ୍ବ ପରେ ଚାଲୁଥିବା ରାସନ ସିଷ୍ଟମ ଏଥର ଟ୍ରାକକୁ ଫେରିବ । ଆସନ୍ତା ମାସରେ ମାର୍ଚ୍ଚର ରାସନ ସେହି ମାସରେ ଦିଆଯିବ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.