fbpx

Human Rights Dayର କ’ଣ ରହିଛି ଇତିହାସ? ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ହୋଇଥିଲା ଆରମ୍ଭ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଦିବସ କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱାସରେ ବାସ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ଅଧିକାର ଦିବସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୩ ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ଏହି ଦିନ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସାଧାରଣ ସଭା ଦ୍ୱାରା ମାନବିକ ଅଧିକାର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ୧୦ ଡିସେମ୍ବରରେ ମାନବ ଅଧିକାର ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ମାନବ ଅଧିକାର ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଲୋକ ନିଜକୁ ନିରାପଦ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଭେଦଭାବ ବିନା ମୁକ୍ତ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବେ। ମାନବିକ ଅଧିକାରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଅର୍ଥନୈତିକ, ସାମାଜିକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

୨୦୨୩ ମସିହାରେ ମାନବ ଅଧିକାର ଦିବସର ବିଷୟବସ୍ତୁ ହେଉଛି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାଧୀନତା, ସମାନତା ଏବଂ ନ୍ୟାୟ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୦ ଡିସେମ୍ବରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରିବା ଲୋକଙ୍କ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତରେ ମାନବ ଅଧିକାର ଆଇନ ୨୮ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୯୩ ରେ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୧୨ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୯୩ ରେ ‘ଜାତୀୟ ମାନବ ଅଧିକାର ଆୟୋଗ’ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନର ଭାଗ -୩ ରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରକୁ ମୋୖଳିକ ଅଧିକାର ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନରେ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆମ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ମହାମାରୀ ପରେ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମାନବିକ ଅଧିକାର ଦିବସ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକତା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ସୁଯୋଗ ଅଟେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.