fbpx

ଅପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି କି ପୁରୁଣା ନୋଟ କିମ୍ବା କଏନ,ତେବେ ସାବଧାନ! ଆରବିଆଇ ଦେଲା ଚେତାବନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନରେ ପୁରୁଣା ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ନୋଟ୍ କିଣିବା ଏବଂ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ଧାରା ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ଅନେକ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରି ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆରବିଆଇ) ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଆବଶ୍ୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଆରବିଆଇ କହିଛି ଯେ ଅନଲାଇନ୍, ଅଫଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପୁରୁଣା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ନୋଟ୍ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରି ପାଇଁ କେତେକ ଠକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ଏବଂ ଲୋଗୋ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏନେଇ ଆଇରବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆରବିଆଇ କ’ଣ କହିଛି?

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କିଛି ଠକ ଭୁଲ ଭାବରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ନାମ ଏବଂ ଲୋଗୋ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ଏବଂ ଅଫଲାଇନରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପଚାରୁଛନ୍ତି।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଏହା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହିପରି କାରବାର ପାଇଁ କାହାଠାରୁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ କିମ୍ବା କମିଶନ ମାଗିବ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ କୌଣସି ଅନୁଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅନୁମତି ଦେଇନାହିଁ।

ବାସ୍ତବରେ ଆରବିଆଇ ଏଭଳି ମାମଲାରେ କାରବାର କରେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହା କେବେହେଲେ କାହାଠାରୁ ଏପରି ଫି କିମ୍ବା କମିଶନ ମାଗେ ନାହିଁ। ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି, “ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୌଣସି ଅନୁଷ୍ଠାନ, କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତି ଇତ୍ୟାଦିଙ୍କୁ ଏଭଳି କାରବାର ଉପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ କିମ୍ବା କମିଶନ ଆଦାୟ କରିବାକୁ କୌଣସି ଅଧିକାର ଦେଇନାହିଁ। ଭାରତର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ଏପରି ନକଲି ଏବଂ ଜାଲିଆତି ଅଫର ଜାଲରେ ନ ପଡ଼ିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.