ସ୍ତନ କର୍କଟ ରୋଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବ ପ୍ରୋଟିନ୍, ସାଲିଭାରୀ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଚିହ୍ନଟ କଲେ ଆଇଆଇଟି ବିଶେଷଜ୍ଞ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରୋଟିନ୍‌ରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେବ ସ୍ତନ କର୍କଟ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଟି) ରୁର୍କିର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ଲାଳରେ ମିଳୁଥିବା ତିନୋଟି ପ୍ରୋଟିନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ମେଟାଷ୍ଟାଟିକ୍ ଟ୍ରିପଲ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ସ୍ତନ କର୍କଟ (TNBC) ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିପାରିବ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ପ୍ରୋଟୋମିକ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା TNBC ପାଇଁ ଜୈବ ମାର୍କର ଲାଳରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ।

ମେଟାଷ୍ଟାଟିକ୍ ଟିଏନବିସିର ଜୈବ ମାର୍କର୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ପ୍ରୟୋଗରେ କୌଣସି ସଫଳତା ମିଳିପାରି ନାହିଁ ବୋଲି ଆଇଆଇଟି ରୁର୍କି ବାୟୋ ସାଇନ୍ସ ଓ ବାୟୋ ଇଞ୍ଜିନିଅରିଂ ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର କିରଣ ଅମ୍ବାଟିପୁଡି କହିଛନ୍ତି। ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେଉଛି ଭାରତରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ କର୍କଟ, ଯେଉଁଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୂଯାୟୀ ୧.୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସ୍ତନ କର୍କଟ କାରଣରୁ ବାର୍ଷିକ ଅଶୀ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ସମସ୍ତ ସ୍ତନ କର୍କଟ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ରୁ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ମେଟାଷ୍ଟାଟିକ୍ TNBC, ସବୁଠାରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଫର୍ମ ଯାହା ସାଧାରଣ ହରମୋନ୍ ଏବଂ HER୨- ପ୍ରୋଟିନ୍ ଔଷଧକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରେ ନାହିଁ। ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ, ଦଳ ସୁସ୍ଥ ବିଷୟ ଏବଂ TNBC ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଲାଳ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଏହି ଲାଳ ନମୁନାରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଗୁଡିକ ପୃଥକ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଟାର୍ଗେଟେଡ୍ ମାସ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରୋମେଟ୍ରି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚୁର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଟିମ୍ ସୁସ୍ଥ ବିଷୟ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିନୋଟି ଲାଲୁଭାରି ପ୍ରୋଟିନ୍ – ଲିପୋକାଲିନ୍ -୧, SMR-3B, ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିନ -୨ ପରିମାଣରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡ଼ିକ ଏହି ତିନୋଟି ପ୍ରୋଟିନରୁ ପାଞ୍ଚଟି ପେପ୍ଟାଇଡ୍ (ପ୍ରୋଟିନର ନିର୍ମାଣକାରୀ ବ୍ଲକ) ପୃଥକ କରିଥିଲା, ଯାହା ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ TNBC ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ବିଷୟ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ଥିଲା। ଏହି ପେପ୍ଟାଇଡଗୁଡିକ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ସହିତ TNBC ର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ସୂଚାଇପାରେ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.