ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଏସିଆର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତିରେ ରହିବ ଭାରତ: OECD

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ସହ ଏସିଆର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ରହିବ । ଆର୍ଥିକ ସହଯୋଗ ଓ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (OECD) ନିଜର ‘Economic Outlook’ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି । ୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜି-୨୦ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ରପ୍ତାନି ଏବଂ ଘରୋଇ ଚାହିଦା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟମ ହୋଇଥିବାରୁ ଦେଶରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୫.୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଚୀନ୍ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଜି-୨୦ ଅର୍ଥନୀତି ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

୨୦୨୨-୨୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତ ଛୁଇଁବା ପରେ, ୨୦୨୪-୨୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ଫେରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଗାମୀ ତ୍ରୈମାସିକରେ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୫.୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି । ୨୦୨୩ ରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରମୁଖ ଏସୀୟ ବଜାର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଦୃଢ ଭାବରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ, ଯେଉଁ ଦେଶ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରାୟ ତିନି-ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଭାବେ ହିସାବ କରିବେ, ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ଏହା ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସିପିଆଇ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଅତି କମରେ ୨୦୨୩ ପ୍ରାରମ୍ଭ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ଉପର ସୀମା ଲକ୍ଷ୍ୟ ୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଅଧିକ ସୁଧ ହାର କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବା ସହିତ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଆଂଶିକ ଭାବରେ ଏହି ଶକ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଆଶା କରାଯାଇପାରେ କାରଣ ସୀମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୋଲା ରହିବା ପରେ ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟିବା ପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟଟନ ସମେତ ଅଧିକ ଯୋଗାଯୋଗ-ଗଭୀର ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଓଇସିଡି ନିକଟ ଅତୀତରେ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ବୃହତ ଅଂଶକୁ ଆର୍ଥିକ ସେବା ର ପ୍ରବେଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଭାରତର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଗ୍ରଗତିଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଆଇସିଟି, ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟଇଣ୍ଟରଫେସ୍ (ୟୁପିଆଇ) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକରଣରେ ଦେଶର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାମୂଳକ ଶକ୍ତିକୁ ଉପଯୋଗ କରି ବଞ୍ଚିତ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଦକ୍ଷତା, ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ସାର୍ବଜନୀନ ଖର୍ଚ୍ଚର ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମ୍ବଳ ନିୟୋଜିତ କରିବା ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥାନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଯଥେଷ୍ଟ ମାର୍ଜିନ୍ ରହିଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଓଇସିଡି ପ୍ରକଳ୍ପ କରିଛି ଯେ ଯଦି ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ବିମୁଦ୍ରାକରଣକୁ ଏଡାଇଥାଏ। ତେବେ ଏହା ଭାରତ ପରି ଏସିଆର କେତେକ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ ହେବ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ଜିଡିପି ୩.୧ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୨୦୨୩ ରେ ମାତ୍ର ୨.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ବ୍ରିଟେନ ସମସ୍ତ ଜି-୨୦ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, କେବଳ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଭାବିତ ଋଷ ଏକ ଖରାପ ଫଳାଫଳ ନେଇ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି ।

ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କଠିନ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛୁ । ଆମର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ଏକ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ନୁହେଁ, ବରଂ ୨୦୨୩ ରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମନ୍ଥରତା। ତଥାପି ଅନେକ ଦେଶରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ଓଇସିଡି ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଲଭାରୋ ସାଣ୍ଟୋସ୍ ତାଙ୍କ ବିଶ୍ଳେଷଣରେ କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି: ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାନୀତିକୁ ଅଧିକ କଠୋର କରିବା ଜରୁରୀ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ନୀତି ସହାୟତା ଅଧିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ଅସ୍ଥାୟୀ ହେବା ଉଚିତ୍ । ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାର ଗ୍ରହଣ ଏବଂ ବିକାଶରେ ବିନିଯୋଗକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ଶକ୍ତି ଯୋଗାଣରେ ବିବିଧତା ଆଣିବା ଏବଂ ଶକ୍ତି ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଓଇସିଡି ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଗଠନମୂଳକ ନୀତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.