ଦେଶରେ ଜୁଲାଇରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ବେକାରୀ ହାର, ଜାଣନ୍ତୁ NSO ସର୍ଭେର ପୁରା ରିପୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତ ପାଇଁ ଆସିଛି ଖୁସି ଖବର। ଦେଶରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ସହ ଜଡିତ ଏକ ବଡ ଖବର ସାରା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଭାଗ (NSO) ବେକାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବେକାରୀ ହାର ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ବାର୍ଷିକ ୭.୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏହା ଜଣା ଯେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସମାନ ଅବଧିରେ ବେକାରୀ ହାର ୯.୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

ଗତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ବେକାରୀ ହାର ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବେକାରୀ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଶ୍ରମ ଶକ୍ତି ସର୍ବେକ୍ଷଣକୁ ଆଧାର କରି ଆଜି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବରୁ ବାହାରିବା ପରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସ୍ଥିର ଉନ୍ନତି ହେଉଛି।

୧୬ ତମ ଶ୍ରମ ବଳ ସର୍ବେକ୍ଷଣ (PLFS) ଅନୁଯାୟୀ, ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ପାଇଁ ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କଙ୍କ ପାଇଁ ବେକାରୀ ହାର ୭.୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିଲା। ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସହରାଞ୍ଚଳରେ ମହିଳା (୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ) ବେକାରୀ ହାର ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ୯.୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଯାହାକି ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ଅବଧିରେ ୧୧.୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ସେହିପରି ଏପ୍ରିଲ-ଜୁନ୍, ୨୦୨୨ ରେ, ସମାନ ସଂଖ୍ୟା ୯.୫ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ବେକାରୀ ହାର ଜୁଲାଇ-ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ୬.୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୯.୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍-ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଏହା ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.