କମିବାର ନାଁ ନେଉ ନାହିଁ ମିଳିମିଳା , ନେଇ ଚାଲିଛି ନିରୀହ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର: ମାୟନଗରୀ ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ମିଳିମିଳା ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ପାଲଟିଛି। ବିଏମସି କହିଛି ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୯ ଟି ମିଳିମିଳା ରୋଗ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ମିଳିମିଳା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଜଣେ ଆଠ ମାସର ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବିଏମସି କହିଛି ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅତି କମରେ ୩୪ ଟି ମିଳିମିଳା ରୋଗୀ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩୬ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି।

ପୂର୍ବ ମୁମ୍ବାଇର ଗୋଭାଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ମିଳିମିଳା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଜଣେ ଆଠ ମାସର ଶିଶୁ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ସହରର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ସହରରେ ୧୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ବୋଲି ନାଗରିକ ସଂଗଠନ କହିଛି। ବିଏମସି ସର୍ଭେ ସମୟରେ ଜ୍ୱର ଏବଂ ଶରୀରର ଦାଗ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ୧୬୧ ଜଣ ମିଳିମିଳା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ରୋଗ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି। ବିଏମସି କହିଛି ଯେ ମିଳିମିଳା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଆଉ ଦୁଇଜଣ ପିଲା ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ମିଳିମିଳା ରୋଗ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୨ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ଠାରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଅଧିକାରୀମାନେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଘର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ୨୪ ଟି ୱାର୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଟି ସ୍ଥାନର ୨୨ ଟି ସ୍ଥାନରୁ ମିଳିମିଳା ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
ତେବେ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ନିରୀହ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଉଛି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.