fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ବିମାନ କିଣା ରେସରେ ସାମିଲ ହେଲା ଆଉ ଏକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ, ୫୦୦ ନୂଆ ବିମାନର ଅର୍ଡର ଦେଲା ଇଣ୍ଡିଗୋ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ ସେଲ୍ସର ପ୍ରମୁଖ ବିନୟ ମଲହୋତ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଣ୍ଡିଗୋ ୟୁରୋପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଟର୍କିଶ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ସହ ପାର୍ଟନରସିପ କରିଛି । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଉପସ୍ଥିତି କରିବା ପାଇଁ  ୫୦୦ଟି ନୂଆ ବିମାନ ଅର୍ଡର ଦେଇଛି । ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଇଣ୍ଡିଗୋ ଫ୍ରାନ୍ସର ଏୟାରବସ ଏବଂ ୟୁଏସର ବୋଇଙ୍ଗ, ଏହି ଦୁଇ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ବିମାନର ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଏନଆଇ ସହ କଥା ହୋଇ ମଲହୋତ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୮୦୦ ଉଡାଣ ଭରୁଛି ଏବଂ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାର୍ଗରେ ରହିଛି । ଇଣ୍ଡିଗୋର ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ବିମାନ ରହିଛି ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଏହି ସମୟରେ ୭୬ଟି ଘରୋଇ ଏବଂ ୨୬ଟି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ପାଇଁ ପରିଚାଳନା କରୁଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ଘରୋଇ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ନାସିକ ଏବଂ ଧର୍ମଶାଳା ପାଇଁ ପରିଚାଳନା କରିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛି । ସେ ପୁଣି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ବଜାର ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ନୀତିଶୀଳ ଅଟେ ତଥା ଏଥିରେ ବହୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି । ଇଣ୍ଡିଗୋ ସିଇଓ ପିଟର ଆଲବର୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛି ଏବଂ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି।

ଏହି ବିମାନ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କରିଥାଏ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଘରୋଇ ଏବଂ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସିଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆସନ୍ତା ଗ୍ରୀଷ୍ମରୁ ଆମେ ନାଇରୋବି (କେନିଆ) ଏବଂ ଜାକର୍ତ୍ତା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ) କୁ ନୂତନ ବିମାନ ଆରମ୍ଭ କରିବୁ। ଆମେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆର କିଛି ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ଦେଖୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନାହୁଁ । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟକରଣ ଆମ ଏଜେଣ୍ଡାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ମୂଳ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ନାଇରୋବି ଏବଂ ଜାକର୍ତ୍ତା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।’ ନିକଟରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏୟାରବସ୍ ଏବଂ ବୋଇଙ୍ଗକୁ ୮୪୦ ବିମାନ ଅର୍ଡର କରିଛି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.