ଟିକା ବିକଶିତ ହେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯୋଗୁଁ ବଦଳିଥାଏ ଟିକାର ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଅନେକ ଟିକା ଦୁଇଟି ଡୋଜ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବାବେଳେ କୋଭିସିଲଡ ଟିକାର ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ସମୟ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି । ତେବେ କ’ଣ ପାଇଁ ଏହି ଟିକାଗୁଡିକର ଡୋଜ ବ୍ୟବଧାନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଏ ଏହାର କାରଣ ପାଇଁ, ଟିକା କିପରି ତିଆରି ହୁଏ ଏବଂ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା କ’ଣ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

କାହିଁକି ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଥାଏ?
ପ୍ରଥମତଃ, ଟିକା ବିକଶିତ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବୁଝିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗେ । କୋଭିଡ-ଟିକା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଅନେକ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଏବେବି ତୀକ୍ଷ୍ନ ନଜର ରଖାଯାଉଛି ଏବଂ ଟିକାର କାର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଯଦି ଏହି ଆକଳନ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ। କୋଭିସିଲଡର ଦୁଇଟି ଡୋଜର ଅବଧି ସହିତ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ କାହିଁକି ଜରୁରୀ?
ଟିକା ହେଉଛି ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ଯାହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରୋଗ ବିରୋଧରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ । ଏହା ମଣିଷର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ । ତେଣୁ, କୋଭିଡ -୧୯ ପରି ସଂକ୍ରମଣ ବିରୋଧରେ ଏହି ଟିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱରେ ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଶୀଘ୍ର ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଲବ୍ଧ ଟିକା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ, ଡିଏନଏ ଏବଂ ଆରଏନଏ ମଧ୍ୟ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ କିଭଳି ବିକଶିତ ହୋଇଥାଏ?
ଟିକାକରଣର ବିକାଶ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗତି କରେ ଯେଉଁଥିରେ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେଉଛି ପରୀକ୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ଏହାର ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା, ଯାହା ଟିକାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନିରାପଦ ବିବେଚନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ଘୋଷିତ କରାଯାଏ । ଏଥିରେ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ପ୍ରିକ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଏହା କେବଳ ଲ୍ୟାବରେ ବିକଶିତ ହୁଏ, ତାପରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷଣ ହୁଏ ।

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଟ୍ରାଏଲର ଫଳାଫଳ:
ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ୮ ରୁ ୧୦ ଜଣ, ଦ୍ୱିତୀୟ ୫୦ ରୁ ୧୦୦ ଲୋକ, ତୃତୀୟରେ, ୩୦ ରୁ ୫୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ, ଏବଂ ଫଳାଫଳର ସଫଳତା ଦେଖିବା ପରେ ହିଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ । ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରେ ହିଁ ଏହି ଟିକାକୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଏକ ଟିକା ଘୋଷଣା କରାଯାଏ । ଅନେକ ଟିକା ପାଇଁ ଦେଢ ବର୍ଷ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । ଏହା ଛଡା କୋଭିଡ-୧୯ ମଧ୍ୟ ଦେଢ ବର୍ଷ ହେବ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ।

ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟବଧାନ:
ଭାରତ ସରକାର କୋଭସିଲଡ ଟିକା ର ମାତ୍ରା ୬-୮ ସପ୍ତାହରୁ ୧୨ ସପ୍ତାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିବାବେଳେ ବ୍ରିଟେନ ଏହାକୁ ୧୨ ସପ୍ତାହରୁ ୮ ସପ୍ତାହକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି ଯେ ନୂତନ ‘ଭାରତୀୟ’ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହିପରି କରାଯାଇଛି। ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ, ସରକାର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି ଯାହା ଟିକାକରଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା କେବେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ତାହା କହିଥାଏ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ବିଳମ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରିବ
ସମୟ ଅବଧି ବିଷୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ଚାଲିଛି । ବ୍ରିଟେନ ର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏହି ପାର୍ଥକ୍ୟ ତିନି ମାସ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଥିବାବେଳେ ଟିକା ୬୫–୮୮ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା । ଏଥି ସହିତ, କିଛି ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ବ୍ୟବଧାନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅଧିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ନାହିଁ ।

ଦୁଇଟି ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବା ଏକ ଦୀର୍ଘ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଏକ ଅଂଶ । ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ବିକଶିତ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଚାପ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଚାପ ବଢାଇଛି । ୬-୮ ସପ୍ତାହ କିମ୍ବା ୧୨ ସପ୍ତାହର ପାର୍ଥକ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ, ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଭଲ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ୧୨ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସମୟ ଭାରତ ପାଇଁ ଅଧିକ ଉପଯୁକ୍ତ କାରଣ ପ୍ରଥମ ଡୋଜରେ ନେବା ପାଇଁ ବହୁତ ସଂଖ୍ୟା ଅଛି, ଯାହା ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ ମଧ୍ୟ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Comments
Loading...