କାହିଁକି ୧୬ ହଜାର ବିବାହ କରିଥିଲେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ? ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁଅ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ବାକି ରହିଛିି । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ମଥୁରା-ବୃନ୍ଦାବନ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଏକ ବଡ଼ ଆକାରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୨ ରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ମଜାଦାର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଜଣା ଯେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କାହିଁକି ୧୬ ହଜାର ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦେଢ଼ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।

ମହାଭାରତ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ୧୬, ୧୦୭ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ । ଦେବୀ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ରୁକ୍ମିଣିିଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଜାମ୍ବବନ୍ତିି, ସତ୍ୟଭାମା, କାଲିନ୍ଦିି, ମିତ୍ରବିନ୍ଦା, ସତ୍ୟା, ଭଦ୍ରା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହି ୮ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ହଜାର ହଜାର ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭୁମାସୁର ନାମକ ଏକ ରାକ୍ଷସର ଅତ୍ୟାଚାରରୁ ୧୬ ହଜାର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ରକ୍ଷାକରିଥିଲେ ଓ କାରାଗାରରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେହି ଯୁବତୀମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିଗଲେ, ସେବେ ସମାଜ ଏବଂ ପରିବାରର ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଚରିତ୍ରହୀନ ବୋଲି କହି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ । ତା’ପରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ୧୬ ହଜାରରୁ ହଜାର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୁତ୍ର ଓ ଝିଅମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କାହାଣୀ ରହିଛି । ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୮୦ ପୁଅ ଥିଲେ । ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପତ୍ନୀଙ୍କର ୧୦-୧୦ ପୁଅ ଏବଂ ୧-୧ ଝିିଅ ଥିଲେ । ଏହା ଅନୁସାରେ, ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ୧ ଲକ୍ଷ ୬୧ ହଜାର ୮୦ ପୁଅ ଏବଂ ୧୬ ହଜାର ୧୦୮ ଝିିଅ ଥିଲେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.