୩୮ ବର୍ଷ ପରେ ଘରେ ପହଁଚିଲା ଶହୀଦଙ୍କ ମୃତଦେହ, ୧୯୮୪ ମସିହାରୁ ସିଆଚେନର ବରଫ ଝଡରେ ପୋତି ହୋଇଯାଇଥିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୧୯୮୪ ରେ ସିଆଚେନରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ୧୯ କୁମାଓନ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଯବାନ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲାଙ୍କ ମୃତଦେହ ୩୮ ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ସିଆଚେନରେ ବରଫ ଝଡ଼ରେ ୧୯ ଜଣ ଯବାନ ଫସିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ସମୟରେ ୧୪ ସୈନିକ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳି ନଥିଲା। ଏଥିରେ ଶହୀଦ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ଶହୀଦଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳି ନ ଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତୁଷାରଝଡ଼ରେ ସେ ସହିଦ ହୋଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସମୟ ଏପରି ବଦଳିଛି ଯେ ୩୮ ବର୍ଷ ପରେ ଶହୀଦ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲାଙ୍କ ମୃତଦେହ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ।

୧୯ କୁମାଓନ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଲାନ୍ସ ନାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲା ୨୯ ମଇ ୧୯୮୪ ରେ ସିଆଚେନରେ ଅପରେସନ୍ ମେଘଦୂତ ସମୟରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ସେହି ବରଫ ଝଡ଼ରେ ଅପରେସନ୍ ମେଘଦୂତରେ ୧୯ ଜଣ ସୈନ୍ୟ ପୋତି ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରୁ ୧୪ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।
ତେବେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଯବାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିପାରି ନଥିଲା, ଏହା ପରେ ସେନା ଶହୀଦ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲାଙ୍କ ଘରକୁ ତୁଷାରପାତ ଯୋଗୁଁ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା।

ଏବେ ଶହୀଦ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଖବର ପାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ପୁରୁଣା ଅସ୍ପଷ୍ଟ ସ୍ମୃତି ସତେଜ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ସେ ଦୁଃଖିତ ଏବଂ ଦେଶ ସେବା କରିବା ସମୟରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଶହୀଦ ଲାନ୍ସ ନାୟକ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ହରବୋଲାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଆଜି ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ଯଥା ୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ। ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମାନରେ ଶବଦାହ କରାଯିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.