ଜାଣନ୍ତୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ଏବଂ ସକାଳେ ଉଠିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ସମୟ; ଏହି ସମୟ ଅନୁସରଣ କଲେ ଦୂର ହେବ ରୋଗ

ପିଲାଦିନରୁ, ଆମେ ଶୁଣୁଛୁ ‘ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବା ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଉଠିବା’ ଅର୍ଥାତ୍ ରାତିରେ ଶୋଇବା ଏବଂ ସକାଳୁ ଠିକ ସମୟରେ ଉଠିବା ଉଭୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଧନ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ କମ ଲୋକେ ଏହି କଥାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ସୋଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଠୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଶୋଇବା ଏବଂ ସକାଳୁ ଉଠିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରାଯାଇପାରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବାର, ଶୀଘ୍ର ଉଠିବା ଲାଭ ଏବଂ ସମୟ ବିଷୟରେ।

ଶୋଇବା ଏବଂ ଜାଗ୍ରତ ହେବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ।

ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଲୋକମାନେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସକାଳୁ ଉଠିବା ଉଚିତ୍। ହେଲ୍ଥଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମର ଶୋଇବା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ସମୟ ଚକ୍ର ସହିତ ଆମର ଜୈବିକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ସହିତ ମେଳ ଖାଏ। ଲୋକମାନେ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଅଧିକ ନିଦ ଆସେ। ତେଣୁ ଶୋଇବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରେ କେତେବବେଳେ ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶରୀର ଦ୍ୱାରା କେତେ ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଏହା ଛଡା ରାତିରେ ଶୋଇବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ଥିର କରାଯାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୭ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ସତ୍ୱେ, ସକାଳ ୬ ଟାରେ ଉଠିବା ଏବଂ ରାତି ୧୧ ଟା ସୁଦ୍ଧା ଶୋଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଶୋଇବା କେତେ ଆବଶ୍ୟକ ?

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କର ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ୩-୧୨ ମାସର ପିଲାମାନେ ୧୨ ରୁ ୧୬ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ୧ ରୁ ୫ ବର୍ଷର ପିଲାଙ୍କୁ ୧୦ ରୁ ୧୩ ଘଣ୍ଟା, ୯-୧୮ ବର୍ଷ ୮ ରୁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ୧୮-୬୦ ବର୍ଷର ବ୍ୟକ୍ତି ୭ ରୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଦ ଆବଶ୍ୟକ କରେ।

ଖରାପ ନିଦ୍ରାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା।

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରେ ତେବେ ଏହା ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ ଯେ ସେ ରାତିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ହେତୁ ବିରକ୍ତିକରତା, ଭୁଲିଯିବା ଏବଂ ଅବସାଦର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକ ଅସୁସ୍ଥ, ଅଧିକ ବ୍ଳଡପ୍ରେସର, ମଧୁମେହ, ହୃଦରୋଗ, ମୋଟାପଣ ଏବଂ ଉଦାସୀନତା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ।

ଅଧିକ ଶୋଇବାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା।

କମ ଶୋଇବା ଯେତିକି କ୍ଷତିକାରକ ଅଧିକ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ସେତିକି କ୍ଷତିକାରକ। ଯଦି ଆପଣ ୭-୮ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଉଦାସୀନତା, ବିରକ୍ତିକରତା, ହୃଦ ରୋଗ, ଚିନ୍ତା, ନିଦ୍ରା ଆପ୍ନିଆ, ମଧୁମେହ, ମୋଟାପଣ, ଥାଇରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଜମା ର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ଶରୀରର ଥକ୍କାପଣ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଶୋଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ଏବଂ ସକାଳେ ଉଠିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ କ’ଣ ହେବା ଜାଣିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.