ଜମି ବନ୍ଧକ ଦେଇ ଝିଅ କ୍ରିତିକୁ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପଠାଇଥିଲେ ବାପା, ୬ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତି ଫେରିଲା ଝିଅ

ପାଟଣା: ନେଭମ୍ବର ୨୮ ଏବଂ ୨୯ ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡେର ଆୟୋଜିତ ଜୁନିଅର କମନେୱଲଥ ଚାମ୍ପିଅନସିପେର ବିହାରର ଝିିଅ କ୍ରିତି ରାଜ ସିଂ ଦେଶକୁ ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତିି । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡେର ଅନୁଷ୍ଠିତ ସବ୍‌-ଜୁନିଅର ପାୱାରଲିଫ୍ଟ କମନେୱଲଥ ଚାମ୍ପିଅନସିପେର କ୍ରିତି ୬ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ବିଜୟ ଦେଶର ସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଏହି ପ୍ରତେିଯାଗିତୋର ବିଜୟ ହାସଲ କରି କ୍ରିତି ରାଜ ପାଟନୋର ପହଂଚିଥିଲେ। ଆଜି ଯେତେବେଳ କ୍ରିତି ରାଜ ସିଂ ପଦକ ଜିତିବା ପେର ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ, ସେତେବେଳ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଆଖି ଖୁସିରେ ଲୁହ ଝରି ଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ସମୟେର ଜଣା ପଡିଥିଲା ଯେ, ଲ୍ରିତିଙ୍କର ବାପା ତାଙ୍କର ଜମୀକୁ ବନ୍ଧଅ ରଖୀ ଝିଅକୁ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପଠାଇଥେିଲ ।

ପରିବାରେର କ୍ରିତି ପାଞ୍ଚ ଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାନ । ତାଙ୍କର ତିନି ଭାଇ ଏବେ ପାଠ ପଢନ୍ତି । କ୍ରିତି ଶିଶୁ ଜିସୁ ଏକୋଡମୀ, ଖୁସ୍ରୁପୁରରୁ ତାଙ୍କର ଦଶମ ପାଠପଢା ପୂରଣ କରିଥେôଲ । ତା’ପେର ବିଡି ପବ୍ଲିକ କେଲଜରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥେଲେ। ସମ୍ପ୍ରତି ସେ ଗୁଆହାଟିର ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଇ ଜାତୀୟ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ବିପିଏଡ୍ କରୁଛନ୍ତି ।

ପାଟନା ବିମାନବନ୍ଦରେର କ୍ରିତୀଙ୍କ ପରିବାର ସେମତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟୋର ଲୋକ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥେôଲ । ଲୋକମୋନ କ୍ରିତିଙ୍କୁ ବିରାଟ ପଟୁଆରେର ସ୍ୱାଗତ କହିଥିଲେ। ଝିଅର ଏହି ସଫଳତା ପେର କ୍ରିଟିଙ୍କ ବାପା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଆଶା କରି ନ ଥିଲି ଯେ ମୁଁ ୬ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଆଣିବି । ମୁଁ ଗୋଟିେଏର ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥୀଲି । ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ କ୍ରିତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପିଲା ଦିନୁ ତାଙ୍କର ଖେଳ ପ୍ରତି ଦୁବର୍ଳତା ରହିଥିଲା । ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍‌ୁତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଦୈନିକ ଜିମ୍ ଯାଇଥାନ୍ତି । ଯେଉଁଠୋର କରନ କୁମାର ମେୋତ ଭାର ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥେôଲ । ତା’ପେର ତାଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନେର ମୁଁ ଆଜି ଏହି ସ୍ଥିତେିର ପହଞ୍ଚିଛି ।

କ୍ରିତି ରାଜ ସିଂଙ୍କ ସଫଳତା ପଛେର ତାଙ୍କ ପିତା ଏବଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଏକ ବଡ଼ ଅବଦାନ ରହିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ତାଙ୍କ କୋଚ୍ କରଣଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଶ୍ରେୟ ଦିଅନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଝିଅକୁ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ପିତା ଲାଲାନ ସିଂ ତାଙ୍କ ଚାଷ ଜମୀକୁ ବନ୍ଧକ ରଖିଥେôଲ । ଏଥି ସହିତ କ୍ରିତିଙ୍କ ମା କହିଥେôଲ ଯେ ସେ ନେିଜ ଶିକ୍ଷିତ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ସବେୁବେଳ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ତେବ କ୍ରିତି ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ସଂଘଷର୍କୁ ବେକାର ଯିବାକୁ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.