fbpx

ଭୁଲରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଓ କ’ଣ ହେବ ଏହାର ପରିଣାମ ?

AAKASH

ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛ ମାନେ ମୃତ୍ୟୁ ତ ସୁନିଶ୍ଚିତ । ସେଥିପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏକ ଅଟଳ ସତ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ।

ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଗୀତାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କେବଳ ଶରୀର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଆତ୍ମା କଦାପି ମରିନଥାଏ । ଏହାର ଅର୍ଥ ଆତ୍ମା ଅମର । ଯେତେବେଳେ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ମରିଯାଏ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜିନିଷକୁ ଏକ ସ୍ମୃତି ଭାବରେ ଅତି ଯତ୍ନର ସହିତ ରଖନ୍ତି । କେତେକ ଲୋକ ମୃତକଙ୍କ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟମାନେ ଦାନ କରିଦିଅନ୍ତି ।

ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କେଉଁ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର ହେଲେ କ’ଣ ହେବ? ଏହି କ୍ରମରେ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ମୃତକଙ୍କ ପୋଷାକ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

କାହିଁକି ଜଣେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ?

ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପୋଷାକ ସହିତ ଏକ ବିଶେଷ ସମ୍ବନ୍ଧ ରହିଥାଏ । କାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମା ବସ୍ତୁ ଜଗତ ସହିତ ନିଜର ସଂଲଗ୍ନ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ସେ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । ତେଣୁ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରିଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତେବେ ଆତ୍ମା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । କିମ୍ବା ଏହି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଶକ୍ତି ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପୋଷାକ ରଖିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନେକ ଲୋକ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଦାନ କରନ୍ତି । ପୋଷାକ ସହିତ ମୃତକଙ୍କ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.