fbpx
BSKY
BJD MS SKY
BJD YOUTH SKY

ଶରୀରରେ ଥିବା ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବଢ଼ାଇପାରେ ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକର ଆଶଙ୍କା: ଷ୍ଟଡୀରୁ ଖୁଲାସା

ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ, ଏହା ତ ଆମେ ସମସ୍ତେ  ଜାଣୁ  । କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

 

ଫ୍ୟାଟି ପ୍ଲାକ୍ ଲାଇନ୍ ଧମନୀରେ ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ନାନୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ର ଜମା ହେବା କାରଣରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଷ୍ଟ୍ରୋକ, ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ବଢ଼ିପାରେ  । ଏହା ବାସ୍ତବରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ବିଷୟ  ।

 

ନ୍ୟୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ମେଡିସିନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଏହି କ୍ଷୁଦ୍ର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣିକା ଥିବା ଧମନୀ ପ୍ଲାକର ଲୋକ ଓ ଏହି କଣିକା ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଫଳାଫଳ ତୁଳନା କରାଯାଇଥିଲା । ଇଟାଲୀର ମିଲାନରେ ଥିବା ଆଇଆରସିଟିସି ମଲ୍ଟିମିଡିକାର ଡାଇବେଟିସର ମୁଖ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଲେଖକ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ସେରିଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାହାର ପ୍ଲାକରେ ନାନୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଥିବା ବା ନଥିବା ମଧ୍ୟରେ ଏତେ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖିବାର ଆଶା ନଥିଲା ।  କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ସତ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ  । ହୃଦଘାତର ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ଅଧିକ ବିପଦ ଏକ ବଡ଼ ପାର୍ଥକ୍ୟ  ।

 

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣିକା ସବୁଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ :-

 

ଏହି ଖରାପ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣିକା ଆର୍କଟିକ୍ ବରଫଠାରୁ ହ୍ରଦ ଏବଂ ନଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରେ ରହିଛି  । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ତାହାକୁ ମାନବ ଫୁସଫୁସ, ପ୍ଲେସେଣ୍ଟା, ସ୍ତନ୍ୟ କ୍ଷୀର ଏବଂ ଧମନୀରେ ଖୋଜିଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ଚର୍ବିରେ ଭରପୂର ପଦାର୍ଥରେ ତିଆରି ପ୍ଲାକ୍ ଗଠନ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ  । ତଥାପି ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କଣିକାର ଯୋଗ ସହିତ ବିପଦ ଆହୁରି ବଢ଼ିପାରେ  ।

 

୧୫୦ ଜଣ ଲୋକ କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ୬୦% ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଲିଥିନ, ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ପ୍ରକାରର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାଇଥିଲେ ଗବେଷକ ଦଳ  । ପ୍ରାୟ ୧୨% ରେ ପଲିଭିନିଲ୍ କ୍ଲୋରାଇଡ୍ କିମ୍ବା ପିଭିସି ପରିମାପ ଯୋଗ୍ୟ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା  । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ପ୍ଲାକରେ ଫସି ରହିଥିବା ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ନାନୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାଇଥିଲେ  ।

 

ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ହୃଦୟକୁ କିପରି କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ?

 

ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ହୃଦୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟରେ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ  । ଶରୀରରେ ନାନୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କିମ୍ବା ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ର ଉପସ୍ଥିତି ହେତୁ  ପ୍ଲାକ୍ ଗୁଡିକ ବେଳେବେଳେ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ  । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ  । ଯଦି ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ମିଳେ, ତେବେ ପ୍ରି ମ୍ୟାଚୁର ଡେଲିଭରୀ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଯାଏ  ।

 

Get real time updates directly on you device, subscribe now.