fbpx

ଶସ୍ତା ସୁଧରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଲୋନ୍ ଦେଉଛନ୍ତି ମୋଦୀ ସରକାର: ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଏପରି ଉଠାନ୍ତୁ ଲାଭ

AAKASH

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ରହିଛି, ତେବେ ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଗତ ୯ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦୀ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା (ପିଏମଏମୱାଇ) । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର ନିଜର ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦଲିଲରେ ସୁଧ ହାରରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଫାଇଦା….

ଏହି ଯୋଜନାର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ :-
ନୂଆ ପିଢ଼ିର ଯୁବକଯୁବତୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଦ୍ୟୋଗୀତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସରକାର ଶିଶୁ ବର୍ଗରେ ଲୋନକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି । ଏହା ପରେ କିଶୋର ଏବଂ ତରୁଣ ବର୍ଗର ଲୋନ୍ ଦିଆଯାଏ । ସୁଧ ହାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଆରବିଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଲୋନ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଏହା ସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ମୁଦ୍ରା କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହା ଏକ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ପରି ରହିଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ କରିବାକୁ, ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ୍ ଫଟୋ, ଆଇଡି, ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍ ପରି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆପଣ https://www.mudra.org.in/offeringsକୁ ଯାଇ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ।

୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ୍ :-
ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପିଏମଏମୱାଇ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆର୍ôଥକ କମ୍ପାନୀ (ଏନବିଏଫସି), କ୍ଷୁଦ୍ର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏମଏଫଆଇ) ରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ୍ ପାଇପାରିବେ । ଆପଣ ଏହି ଲୋନକୁ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ନେଇପାରିବେ । ଏହି ବର୍ଗଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି – ଶିଶୁ, କିଶୋର ଏବଂ ତରୁଣ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ବର୍ଗରେ ଋଣ ରାଶି ଭିନ୍ନ ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ଶିଶୁ ବର୍ଗ ଅଧୀନରେ ଲୋନ୍ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ୍ ମିଳିବ । ନାବାଳକ ବର୍ଗ ଅଧୀନରେ ୫୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଓ ୫ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ଲୋନ୍ ମିଳିବ । ତରୁଣ ବର୍ଗରେ ଆପଣ ସହଜରେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ୍ ପାଇପାରିବେ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.