ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ରୁ ମିଳିଲା ମୁକ୍ତି ! ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍, ବାଇକ୍, ସ୍କୁଟର ଚଳାଇବାକୁ ଏହାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କେବଳ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କାର୍, ମୋଟରସାଇକେଲ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ ଏହି ଗାଡିଗୁଡିକ ଚଲାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଯଦି ବିନା ଲାଇସେନ୍ସ ରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ କରୁଥିବାର ଆପଣ ଧରା ପଡନ୍ତି ତେବେ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଆମେ କହିଥାଉ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଗାଡିଗୁଡିକ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବିନା ଚଲାଯାଇପାରିବ, ଆପଣ କିପରି ଅନୁଭବ କରିବେ?

ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ତିଆରି ହୋଇନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କାର, ବାଇକ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟର ଇତ୍ୟାଦି ଚଲାଇବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ତିଆରି ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଘରେ ରଖିପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନ ନେଇ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବାସ୍ତବରେ, ଡିଜିଟାଲ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ସରକାର ଡିଜି ଲକର ନାମକ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର କୌଣସି ନାଗରିକ ସେମାନଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକର ସଫ୍ଟ କପି ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। ଏହି କପି ସର୍ବତ୍ର ବୈଧ ଅଟେ ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର ସଫ୍ଟ କପି ଡିଜି ଲକରରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସର ମୂଳ କପି ଘରେ ଆରାମରେ ରଖିପାରିବେ । ଏହା ପରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ କାର୍, ବାଇକ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟର ଇତ୍ୟାଦି ଚଲାନ୍ତି ଏବଂ ଜଣେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଟକାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଡିଜି ଲକରରେ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଲାଇସେନ୍ସର ସଫ୍ଟ କପି ଦେଖାଇ ପାରିବେ । ଏହା ପରେ ସେ ତୁମ ଉପରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.