fbpx
BSKY
BJD MC SKY
BJD MS SKY

ଜାପାନରେ ପଡ଼ିଲା ଉତ୍ତର କୋରିଆ ମିସାଇଲ୍‌, ଆମେରିକା କହିଲା-‘ଅଞ୍ଚଳରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଉତ୍ତେଜନା’

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶନିବାର ଜାପାନର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍‌ରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିଛି ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକ ଆନ୍ତ ମହାଦେଶୀୟ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ ମିସାଇଲ୍। ଉତ୍ତର କୋରିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଉତ୍ତମ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ସିଓଲ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ମିଳିତ ଟାବଲେଟ ସମରାଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏହି ମିସାଇଲ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି।

ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଜାପାନ କହିଛି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏକ ଆଇସିବିଏମ୍ ଶ୍ରେଣୀର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିଛି ଯାହା ଦେଶର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍‌ରେ ଅବତରଣ କରିଛି।
ଟୋକିଓର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ୟାସୁକାଜୁ ହେମାଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ୧୪,୦୦୦ କିଲୋମିଟର (୮,୭୦୦ ମାଇଲ) ଉଡ଼ିବାର କ୍ଷମତା ରହିଥାଇପାରେ – ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଆମେରିକାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଥିଲା।

ତେବେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ-ଆମେରିକାର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀଗୁଡିକ ଅତି ନିକଟରୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯାଉଛି ।
ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି  ଏହା ଉନ୍ମୋଚନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ‘ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରୟାସ ବିରୋଧରେ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ’ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଆମେରିକା ଶନିବାର କହିଛି ଯେ ଏହି ଉତକ୍ଷେପଣକୁ ଦୃଢ଼ ନିନ୍ଦା କରୁଛି ଏବଂ ନିଜକୁ ତଥା ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଜାପାନକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ । ତେବେ ଏହି ମିସାଇଲ୍ ଲଞ୍ଚ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ଅଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ସ୍ଥିତିକୁ ଅସ୍ଥିର କରିପାରେ ବୋଲି ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ମୁଖପାତ୍ର ଆଡ୍ରିଏନେ ୱାଟସନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.