ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ବା ଚାହାରେ ପୋଡିଯାଇଛି କି ଜିଭ? ତେବେ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ହୋଇଯିବ ନର୍ମାଲ

News across the Earth, news close to your heart, Read Odisha Bhaskar English

ଦ୍ରୁତ ଗତିଶୀଳ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଶୀଘ୍ର ଖାଇବା କିମ୍ବା ବିଶେଷତଃ ଚା ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ଜିଭକୁ ଜାଳି ଦେଇପାରେ। ବିଶେଷକରି ଗରମ ଚା, ଗରମ କଫି, ପାଣି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଜିଭ ଜଳିବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇଗଲାଣି। ବେଳେବେଳେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଏତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଯାଏ ଯେ, ଆମେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାଦ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରୁନାହୁଁ।ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ତଥାପି, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ସହଜରେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

-ଯଦି ଜିଭ ଜଳିଯାଏ, ଆରାମ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଜଳିଯାଇଥିବା ଜିଭରେ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଧୋଇବା। ଥଣ୍ଡା ପାଣିରେ ଜିଭ ଫୁଲିଯିବା ଏବଂ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା କମିଯାଏ। ଯଦି ବରଫ କ୍ୟୁବ୍ ଅଛି, ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଜିଭରେ ମଧ୍ୟ ଘଷାଇ ପାରିବ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେବ।

-ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ଜିଭର ଅଙ୍ଗରକ୍ଷୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମଧ୍ୟ ଦେବ। ଯଦି ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ନାହିଁ।

-ଜିଭରେ ଜଳିଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ମହୁ ଲଗାନ୍ତୁ, ତୁମେ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପାଇବ।

-ଯଦି ଜିଭ ଜଳିଯାଏ, ତେବେ ଥଣ୍ଡା ଦହି ଲଗାନ୍ତୁ କିମ୍ବା କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ କେବଳ ଜିଭକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖେ ନାହିଁ ବରଂ ପେଟକୁ ମଧ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ରଖେ।

-ସତେଜ ପୁଦିନା ପତ୍ର ଆପଣଙ୍କୁ ସତେଜତା ଦେଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଜିଭ ଜଳିଯାଏ, ତେବେ ପୁଦିନା ପତ୍ର ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ଯେତେବେଳେ ଜିଭ ଜଳିଯାଉଛି, ସେହି ସମୟରେ ତାଜା ପୁଦିନା ପତ୍ର ଚୋବାନ୍ତୁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ।

Get real time updates directly on you device, subscribe now.